Rënia e flokëve te gratë, jo gjithmonë problem hormonal

0 0

Termi alopecia androgjenike do të thotë humbje e flokëve për shkak të stimulimit të hormoneve mashkullore. Ndodh tek burrat por edhe tek gratë, por çuditërisht humbja e flokëve tek gratë duket se nuk lidhet gjithmonë me praninë e niveleve të larta të androgjenëve. Kjo është thënë nga AME, Shoqata e Endokrinologëve, duke marrë rekomandimet e fundit të publikuara nga Androgen Excess (AE) -PCOS Society në lidhje me vlerësimin, diagnostikimin dhe trajtimin e alopecisë femërore dhe shoqërimin e saj të mundshëm me hiperandrogjenizmin.

Roli i androgjenëve

Duke krahasuar disa të dhëna të disponueshme, u verifikua që humbja e flokëve tek gratë nuk është gjithmonë e lidhur me përqendrime të larta të androgjeneve në gjak. Prandaj, prania e hormoneve mashkullore nuk paraqet gjithmonë një indikacion të vlefshëm të alopecisë femërore dhe për të njëjtën arsye nuk mund të merret në konsideratë për zgjedhjen e trajtimit që duhet të ndiqet. Kjo do të thotë që shumë gra që përjetojnë humbje të flokëve mund të përfitojnë akoma nga minoksidili, terapia klasike aktuale me efekte anti-androgjenike, edhe nëse niveli i androgjenit në gjak është normal.

Periudha më e rrezikshme

Rënia e flokëve është një çrregullim i zakonshëm tek gratë, veçanërisht pas menopauzës. Nëse, në të vërtetë, humbja e flokëve për burrat është shqetësuese, për gratë bëhet një shqetësim edhe më i madh, pasi flokët gjithmonë janë konsideruar një element thelbësor i feminitetit. Kjo është arsyeja pse humbja e flokëve gjithmonë ka një ndikim të fortë në mirëqenien psikologjike dhe cilësinë e jetës.

Si manifestohet

Alopecia femërore mund të manifestohet me një rrallim progresiv të flokëve, dhe, në disa raste me një rënie të vërtetë. Shkaqet e problemit janë ende të panjohura. Përveç përqendrimit të androgjeneve, dihet që gjenet e trashëguara mund të luajnë një rol kryesor, si dhe inflamacioni i kokës. Dhe pikërisht sepse humbja e flokëve ka kaq shumë shkaqe të ndryshme është e vështirë të ndërhyhet për sukses të sigurt.

Trajtimet në dispozicion

Për momentin ka trajtime në dispozicion që mund të bllokojnë ose ngadalësojnë humbjen e flokëve, me minoksidil në ballë, të cilit, përmes një vlerësimi të kujdesshëm rast pas rasti, mund të shtohet një terapi sistemike antandrogjene. Përfitimet që mund të merren me terapi lazer me intensitet të ulët dhe injeksione të plazmës së pasur me trombocitet, të ashtuquajturat Prp, janë akoma të paqarta. Ajo që është e sigurt është se sa më herët të fillohen trajtimet, aq më të mira do të jenë rezultatet: duke ndërhyrë menjëherë, është më e lehtë të ndalosh rënien.

Është e rëndësishme të kontaktoni një endokrinolog në shenjat e para të rrallimit për të vazhduar me një vlerësim të saktë klinik dhe të krijoni një plan të duhur terapeutik, duke vlerësuar përfshirjen e mundshme të mjekëve të tjera të specializuara, siç është dermatologu.

Lexo edhe: 7 mënyra për të reduktuar rënien e flokëve

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Mëlçia e dhjamosur tek fëmijët,...

Dietë jo e duhur, e pasur me yndyrna dhe sheqerna të thjeshta, mënyra e jetesës vetëm ulur, por jo vetëm: shfaqja e mëlçisë yndyrore tek fëmijët lidhet gjithashtu me një...

Sëmundjet e mishrave të dhëmbëve...

Periodontiti është një sëmundje shumë e zakonshme e mishrave të dhëmbëve dhe është zbuluar se mund të promovojë një kancer veçanërisht agresiv të gojës (karcinoma me qelizë skuamoze orale, që...

Covid 19 pasoja edhe në...

Shoqata Italiane e Andrologjisë (SIA), gjatë karantinës së vitit të kaluar zhvilloi një sondazh në internet për të vlerësuar shëndetin e Italianëve. Hulumtimi përfshiu mbi 2,500 njerëz duke theksuar për...

Si e neutralizojnë fëmijët Covid...

Në fillim të pandemisë Covid-19, u kuptua shpejt se fëmijët shfaqën simptoma shumë të lehta, të ngjashme me një formë të lehtë gripi ose ata shpesh ishin plotësisht asimptomatikë. Një...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X