Regjistrimi i femijes pas lindjes

0 0

Pasi keni sjellë në jetë fëmijën tuaj duhet të paraqiteni pranë zyrës së Gjendjes Civile në mënyrë që të mund të përfundoni regjistrimin e tij, proçedurë e cila është e detyrueshme për të gjithë.

Rregullat e përgjithshme

Fëmija duhet të regjistrohet brenda afatit dhe nëse ndodh kështu prindërit nuk paguajnë asnjë tarifë. Ky afat është 45 ditë pas lindjes.

Nëse ndodh e kundërta prindërit paguajnë:

 • Shpenzimet gjyqësore;
 • Avokatin (nëse marrin një të tillë);
 • Gjobën prej 200.000 lekësh të vjetra pranë zyrave të Gjendjes Civile përkatëse.

Cilët janë personat që mund të regjistrojnë fëmijën?

 • Prindërit;
 • Pjesëtarët e familjes në moshë madhore;
 • Përfaqësuesit ligjorë ose kujdestarët;
 • Në pamundësi ose në mungesë të një nga personave të sipërpërmendur, mund ta bëjë këtë dikusht tjetër që vërteton lindjen.

Ku mund të kryhet rregjistrimi?

 • Pranë zyrës së Gjendjes Civile ku kanë vendbanimin prindërit;
 • Pranë zyrës së Gjendjes civile ku ka ndodhur lindja.

Cilat janë dokumentat e domosdoshme?

Prindërit apo personi tjetër që shkon për të regjistruar fëmijën duhet të ketë me vete çertefikatën e asistencës së lindjes së lëshuar nga institucioni ku ka ndodhur lindja. Ajo vërteton lindjen si fakt, kohën, vendin, gjininë e fëmijës si edhe mëmësinë.

Pas regjistrimit

 • Nëse prindërit janë të martuar fëmija merr automatikisht mbiemrin e përbashkët të prindërve, ose të babait nëse nëna ka mbajtur mbiemrin e saj pas celebrimit.
 • Nëse prindërit nuk janë të celebruar, fëmija merr mbiemrin e vajzërisë së nënës, dhe në momentin që babai e njeh atë mund të marrë mbiemrin e tij.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X