Recetë për vogëlushët (+2 vjeç) : Muffins me salmon dhe patate të ëmbla

Bëjeni vogëlushin tuaj të hajë peshk duke i përgatitur këto muffins me salmon dhe patate të ëmla që janë një burim i shkëlqyer i Omega-3.
0 0

Janë të lehta për t’u përgatitur dhe ideale për fëmijën, nëse keni vendosur ta mbani në gji deri në 2 vjeç.

Përbërësit:

  • Vaj, për yndyrë;
  • 1 salmon i tymosur lehtë, I prerë në fileto;
  • 1 patate e vogël e ëmbël, e qëruar dhe e prerë në kube 1cm (rreth 125g);
  • 4 vezë;
  • disa qepujka të prera.

Ndizni furrën në 200 gradë dhe merrni një tepsi ku të vendosni gjashtë forma për muffins. Në anën tjetër merrni salmonin në një tavë dhe vendoseni të gatuget në furrë për 10 minuta. Lëreni të ftohet sa duhet, pastaj hiqini halat dhe lëkurën.

Ndërkohë, vendoseni pataten e ëmbël në një avullore mbi ujë të valë dhe lëreni për 8-10 minuta ose derisa të zbutet. Hiqeni dhe lëreni të thahet.

Rrihni vezët me pak piper të zi dhe qepujkat. Përziejini me salmonin dhe me patatet dhe vendoseni masën e përzier në tepsinë me format e muffins.  Piqeni për 10-12 minuta derisa të piqen vezët. Fikeni dhe lëreni për një minutë ose dy dhe pastaj përdorni një thikë për të hequr me kujdes muffins.Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Receta për darkë për fëmijën...

Darka është një vakt shumë i rëndësishëm për të gjithë pjesëtarët e familjes pasi mund të jetë vakti i vetëm që të gjithë mund ta konsumojnë dhe shijojnë së bashku. Ndaj...

Rizoto me kungull për fëmijë...

Rizoto me kungull të verdhë është një pjatë e ëmbël dhe e pasur me vitamina A dhe C (si dhe fibra), kështu që është një ushqim që fëmijët e vegjël...

Ushqimet që mund t’i përgatisni...

Mos harroni të futni përbërës të rinj herë pas here dhe të kombinoni ushqimet të cilat e dini që nuk i bëjnë alergji fëmijës suaj. Ju gjithashtu mund të shtoni...

Ushqime që mund t’i përgatisni...

Kur fëmija juaj është 4 deri në 6 muaj, ju me siguri do të dëshironit të bënit pure të thjeshta me një përbërës të vetëm. Kjo mund t’ju ndihmojë për...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X