Recetë mëngjesi për Shën Valentinin, hap pas hapi nga Arbana Osmani

0 0

Dashuria fillon nga stomaku, prandaj për ditën e të dashuruarve, është mirë që veç zemrës, të mbushim me dashuri edhe tryezën. Për këtë, jemi frymëzuar nga moderatorja Arbana Osmani se cila mund të ishte pjata ideale për të nisur ditën e të dashuruarve.

Përbërësit:

2 vezë;

150 ml qumësht;

100 gramë miell;

100 gramë proshutë e pjekur;

100 gramë mocarela.

 

Përgatitja:

Si fillim, rrahim vezët dhe i përziejmë me qumështin.

Pasi i kemi rrahur këta dy përbërës me njëri-tjetrin, shtojmë dalëngadalë edhe miellin. Do të krijohet një masë brumi e hollë.

Pas kësaj, në një tigan me pak gjalpë, hedhim brumin e hollë me ndihmën e një garuzhdeje dhe masën e krijuar e skuqim për 30 sekonda nga secila anë.

Në një anë, vendosim proshutën dhe mocarelën dhe  i palosim dhe janë gati për t’u servirur.

 

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të gatuajmë pavlova? Receta

Përbërësit: 4 të bardha vezësh; 120 gr sheqer; 120 gr sheqer pluhur; 250 gr pana; lëkurë e grirë e një lemoni; 400 gr luleshtrydhe; 40 gr sheqer. Përgatitja Për bazën:...

Pankek me cokollatë, banane dhe...

Pankeku me cokollatë, banane dhe krem Milkadelphia është një recetë e thjeshtë, e shpejtë dhe shumë e shijshme. Shija karakteristike e kremit Milkadelphia do ta bëjnë edhe më të vecantë...

Kumpiri! Për të gjithë ata...

Kumpiri (patatja) edhe pse në forma të ngjashme gatuhet në vende të ndryshme të botës, është një produkt i kuzhinës turke.   Është një vakt i lehtë, i shëndetshëm dhe...

Makarona karbonara me Philadelphia

Kjo është një recetë shumë e thjeshtë, përgatitet shpejt dhe është ideale për ditët kur jeni shumë të zëna dhe doni diçka që bëhet lehtësisht. Me 7 përbërës, 20 minuta...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X