Krem orizi me kungull

0 0

Përbërësit:

1. Një fetë kungull i verdhë, ose jeshil, 1/2 karrote, 300 gr. ujë,

2. Dy lugë krem orizi (shih recetën 2),

3. Një lugë vaj ulliri ekstra i virgjër, 4. Një lugë e vogël me djathë kaçkavall të grirë, ose djathë i bardhë i butë pa kripë

Përgatitja:

1. Copëtoni kungullin dhe karrotën me copa dhe i zieni në ujë për rreth 60 minuta dhe ruani rreth 200 gr. nga lëngu që zjenë perimet (shih edhe recetën nr 1).

2. Kaloni perimet në shtypësin e perimeve, ose në mikser për ti bërë pure.

3. Shtoni 2 lugë krem orizi (shih recetën nr 2) në lëngun e nxehtë të perimeve që keni lënë mënjanë dhe më tej shtoni purenë me perime.

4. Në fund hidhni vajin dhe djathin.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të përgatisim çokokrem shtëpie

Përbërësit: nje avokado; një lugë e gjysmë salcë kosi; dy lugë të vogla me kakao; 1 lugë e gjysmë mjaltë. Përgatitja: Të gjithë përbërësit i përziejmë mirë në mikser, derisa...

Supë krem karrote dhe patate

Përbërësit: 1. Tre karrota, 2. Një degë e vogël selinoje, 3. Një patate e vogël, 4. Një gjysmë litri ujë (500 ml), 5. Katër lugë qumësht gjiri, ose qumësht formule,...

Banane me biskota

Përbërësit: Një banane, Dy biskota për bebe të lagura me qumësht, Dy lugë qumësht gjiri, apo formule Përgatitja: 1. Largoni lëkurën e bananes dhe shtypeni me pirun derisa të bëhet...

Pure me dardhë të zier

Përbërësit: 1. Një dardhë mesatare, 2.125 ml qumësht gjiri, nësë foshnja ushqehet me gji, ose qumësht formule nëse ushqehet me formula Përgatitja: 1. Dardhës i qëroni lëkurën, hiqni bërthamat dhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X