Qumeshti i nenes ka sheqerna magjike!

0 0

Dihet që qumështi i nënës e mbron fëmijën nga infeksionet falë antikorpeve që përmban, por a i kemi kushtuar rëndësinë e duhur përbërësve të tjerë të tij në aspektin e mirëqënies së fëmijës? A jemi të vetëdijshëm për rëndësinë e oligosakarideve që përmban qumështi i nënës? Në lidhje me këtë rëndësi është folur kohët e fundit në Berlin, në kuadër të simpoziumit internacional të gjidhënies i organizuar nga “Medela”.

Një prezencë e qëndrueshme

Oligosakaridet janë karbohidrate që përbëjnë një sasi prej 1 gr në 100 ml qumësht gjiri. Edhe pse përbërja e qumështit ndryshon për t’ju përshtatur nevojave të fëmijës gjatë ditës, javës, moshës së fëmijës etj, prania e oligosakarideve mbetet në sasi të pandryshuar, dhe një sasi e tillë ka një rëndësi të madhe në mbrojtjen e fëmijës ndaj infeksioneve.

Si arrihet kjo?

• Falë fuqizimit të florës së mirë bakteriale;
• Falë forcimit të mukozave intestinale;
• Duke siguruar një mbrojtje të përgjithshme së të gjithë organeve.

Si funksionon mbrojtja e siguruar nga oligosakaridet?

Në zorrët e fëmijës ndodhen bakterie “të mira” (bifido bakteriet) si edhe bakteriet e dëmshme të cilat shkaktojnë patologjitë por vetëm bakteriet e mira mund të tresin oligosakaridet. Kjo mundëson një seleksionim natyral, ku bakteriet e mira nuk mund të mbijetojnë në zorrë tek fëmija që ushqehet me gji.

Një oaz shëndeti për fëmijën

Nga zorrët, oligosakaridet eleminohen nëpërmjet veshkave dhe kështu garantojnë edhe efekte mbrojtëse në nivelin qelizor dhe urinar. Pra mbrojtja nuk i përket më vetëm zorrëve por edhe organeve të tjera. Ato janë të pasura me acid sialik, një përbërje kimike që favorizon rritjen e strukturave cerebrale.

Lexoni edhe: Qumeshti i gjirit parandalon semundjet dhe eshte i mire per trurin

 

A i lejoni te tjeret te puthin femijet tuaj?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X