Qumështi i ftohtë apo qumështi i ngrohtë-kush është më i shëndetshëm?

0 0

Nëse nuk jeni jotolerantë ndaj laktozës, me siguri e kujtoni veten se si fëmijë pinit qumësht në mëngjes para se të bënit çdo gjë tjetër. Qumështi është një pjesë e domosdoshme e ditëve tona , pa të cilin thuajse nuk ndjehemi të plotë. Është pija perfekte e pasur me mikro-lëndë ushqyese si kalciumi, magnezi, zinku, dhe disa proteina dhe vitamina të tjera. Është gjithashtu një pije që mund të merret në shumë mënyra të shijshme dhe të përdoret në disa përgatitje. Ndërsa shumica e njerëzve e shijojnë qumështin e ngrohtë, disa e duan ta pinë të ftohtë. Më poshtë ju tregojmë përfitimet që mun dtë merrni në të dyja rastet për shëndetin tuaj.

Qumështi i  është shumë i preferuar nga nënat indiane. Ja disa përfitime nga qumështi i ngrohtë:

 • Qumështi i ngrohtë nxit gjumin e mirë

Qumështi i ngrohtë i konsumuar gjatë natës mund të ndihmojë për të luftuar pagjumësinë. Qumështi përmban një amino acid të njohur si triptofani që ndihmon në nxitjen e gjumit dhe aktivizohet kur qumështi është i ngrohtë. Kjo mund të nxisë një ndjenjë relaksimi dhe përgjumjeje.

 • Ndihmon në parandalimin e sikleteve të tretjes

Qumështi i nxehtë tretet lehtësisht nga trupi i njeriut. Kjo e bën atë një pije që mund të parandalojë shqetësim tretës si fryrjen dhe diarrenë.

 • Qumështi ka veti antibakteriale

Qumështi mund të bëjë mrekulli kur kombinohet me përbërës të tjerë natyralë. Qumështi i ngrohtë dhe mjalti së bashku kanë një efekt antibakterial, veçanërisht ndaj bakterit të stafilokokut. Kjo e bën atë një ilaç të mrekullueshëm natyral për sëmundjet e frymëmarrjes si kolla apo ftohja e zakonshme.

 • Ngroh trupin

Qumështi i ngrohtë mund të ngrohë trupin. Mund ta pini në ditët e ftohta të dimrit për të rritur temperaturën e brendshme të trupit. Duke pirë qumësht të nxehtë në formën e çajit apo kafesë ju jep një energji që në mëngjes.

 • Qumështi i ngrohtë zvogëlon nivelin e stresit

Qumështi i ngrohtë ka një proteinë të njohur si lactium që mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut. Qumësht gjithashtu përmban kalium që ndihmon në relaksimin e muskujve. Kjo ndihmon për të lehtësuar tensionin muskulor dhe nervat e theksuara. Qumështi i ngrohtë është gjithashtu i njohur për të lehtësuar simptomat e para menstruacioneve tek gratë.

 • Mund të zhdukë toksinat nga trupi

Qumështi i ngrohtë para gjumit ka prirje për të zhdukur toksinat e fytyrës. Kjo ndihmon në rritjen e shkëlqimit të fytyrës suaj ndërsa trupi është duke pushuar. Qumështi i ngrohtë me shafran është gjithashtu i njohur gjerësisht për të lehtësuar infeksionet e fytit dhe për të nxjerrë toksinat nga trupi juaj, duke ndihmuar edhe në luftimin e infeksioneve bakteriale.

Përfitimet e konsumimit të qumështit të ftohtë

 • Ndihmon në lehtësimin e aciditetit (për refluksin acid)

Përfitimet më të njohura të qumështit të ftohtë për stomakun janë si një ilaç për refluksin acid ose ulçerat e stomakut. Përmbajtja e lartë e kalciumit zvogëlon rritjen e aciditetit. Gjithashtu thith acidet që prodhohen me tepricë dhe heq simptomat e aciditetit ekstrem.

 • Është i mirë për lëkurën

Qumështi i ftohtë është një pastrues i mrekullueshëm I fytyrës dhe tonifikues për të.

 • Hidraton Trupin

Qumështi i ftohtë është i mbushur me elektrolite dhe është një mënyrë e mrekullueshme për të mbajtur trupin tuaj të hidratuar dhe me energji gjatë ditës.

 • Mund të jetë një nxitës i energjisë

Duke pirë një gotë qumësht të ftohtë në mëngjes ju mund të keni energji gjatë gjithë ditës sepse është i mbushur me mikro-ushqyes dhe elektrolite. Por qumështi i ftohtë që pihet gjatë natës mund të rritë sikletin e tretjes ndaj shmangeni më mirë para kohës së gjumit.

 • Mund t’ju ndihmojë të ruani peshën dhe të luftoni urinë mes vakteve

Një dozë e lartë e kalciumit tek qumështi ndihmon në nxitjen e metabolizmit, i cili, nga ana tjetër, mund t’ju ndihmojë të digjni kalori. Gjithashtu, trupi djeg kaloritë e nevojshme në përpjekje për të rregulluar temperaturën e trupit me atë të qumështit të ftohtë, duke ju ndihmuar të ruani peshën tuaj. Është gjithashtu një pije e shëndetshme për të luftuar urinë pa shtuar kalori të panevojshme. Qumështi është ushqimi më i mirë që mund të keni në mes të vakteve.

Cili qumësht është më i mirë, I ngrohti apo I ftohti ?

Qumështi i nxehtë dhe ai i ftohtë kanë  avantazhet dhe disavantazhet e tyre përkatëse. Sidoqoftë, do të duhej të konsideronit përshtatshmërinë sipas klimës, kohën e ditës dhe tolerancën e trupit tuaj ndaj qumështit.

 A ka qumështi I ftohtë më shumë kalori në krahasim me qumështin e ngrohtë ?

Ka një ndryshim të papërfillshëm në vlerën kalorifike për shkak të ndryshimit të temperaturës.

Cili qumësht është i mirë për humbje peshe, i ftohtë apo i ngrohtë ?

Ndërsa qumështi i ngrohtë është një pije e shëndetshme dhe ushqyese, kalciumi në qumështin e ftohtë ndihmon në rritjen e metabolizmit, që ndihmon në thyerjen e yndyrës në mënyrë efikase.

Lexo edhe: Ushqimet qe ju ndihmojne te qendroni ngrohte ne dimer


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X