Qumeshti i dhise per bebet?!

0 0

Tashmë është një fakt për të gjithë se qumështi i nënës është i pakrahasueshëm me asnjë lloj qumështi tjetër, si edhe i pazëvendësueshëm. Kjo ndodh pasi çdo gjendër qumështi prodhon qumështin që i përshtatet specifikisht të porsalindurit që do ta pijë, duke pasur proteinat, sheqernat, yndyrnat, kripërat minerale, karbohidratet, ujin, vitaminat dhe mineralet e nevojshme për një rritje dhe zhvillim të shëndetshëm. Pra i përshtatet species së bebes që do të ushqejë.

Kur mund të fillojmë përdorimin e qumështit të dhisë

Në të kaluarën, nënës së re e cila nuk mund të ushqente me gji fëmijën e saj i jepej këshilla të përdorte qumështin e dhisë, duke e menduar si më të përafërtin me atë të gjirit. Kjo këshillohej kryesisht nëse fëmija ishte alergjik ndaj qumështit të lopës. Tashmë ju duhet të dini se fëmija mund të shfaqë po të njëjtën formë alergjie edhe ndaj qumështit të dhisë, pikërisht për shkak të proteinave të njëjta që përmbajnë. Edhe ky qumësht nuk duhet t’i jepet fëmijës pa mbushur vitin e parë të jetës, njësoj si edhe qumështi i lopës. Edhe në këtë rast duhet të keni parasysh se vlerat ushqyese nuk janë të plota për nevojat e fëmijës. Qumështi i dhisë përmban shumë kalçium dhe shumë pak vitamin B12, hekur, acid folik dhe vitamin A, C, D. Nëse do të merrni vendimin t’ja jepni fëmijës tuaj këtë qumësht duhet të flisni me mjekun tuaj për të marrë edhe vitaminat e nevojshme.

Lexoni edhe: Kur mund te perdorim qumeshtin e lopes per femijet?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X