Qull/ krem orizi (orizi bardhe, ose kafe)

0 0

Perberesit:

1. Nje cerek filxhani me miell orizi (50gr)

2. Nje tas/nje gote me uje (250ml)

3. Pak qumesht gjiri (nenat qe ushqejne me gji mund te perdorinne fillim qumeshtin e gjirit te tyre dhe kur femija te jete me irritur dhe me i mesuar me ushqimet e reja mund te perdorinqumeshtet e ndjekjes te kutive te formulave)

Pergatitja:

1. Valoni ne nje tenxhere te vogel ujin.

2. Hidhni miellin e orizit duke e perzjere ngadale dhevazhdimisht qe te mos formoi kokrriza.

3. Uleni Oaken e zjarrit dhe perzjeni lehtesisht per 10 minuta sate trashet ne forme qulli.

4. Ne fund shtoni qumeshtin.

Shenim: Permbajtja e ketij qulli, trashesia shtohet me rritjen e foshnjes ne fillim eshte gjysem e forte sa te qendroje ne luge, me tej mund to behet pure me e trashe. Qulli mund te pergatitetedhe me miell misri, elbi, gruri, simbas rekomandimeve to ush-qyerjes se femijes per moshen.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të përgatisim çokokrem shtëpie

Përbërësit: nje avokado; një lugë e gjysmë salcë kosi; dy lugë të vogla me kakao; 1 lugë e gjysmë mjaltë. Përgatitja: Të gjithë përbërësit i përziejmë mirë në mikser, derisa...

Supë krem karrote dhe patate

Përbërësit: 1. Tre karrota, 2. Një degë e vogël selinoje, 3. Një patate e vogël, 4. Një gjysmë litri ujë (500 ml), 5. Katër lugë qumësht gjiri, ose qumësht formule,...

Banane me biskota

Përbërësit: Një banane, Dy biskota për bebe të lagura me qumësht, Dy lugë qumësht gjiri, apo formule Përgatitja: 1. Largoni lëkurën e bananes dhe shtypeni me pirun derisa të bëhet...

Pure me dardhë të zier

Përbërësit: 1. Një dardhë mesatare, 2.125 ml qumësht gjiri, nësë foshnja ushqehet me gji, ose qumësht formule nëse ushqehet me formula Përgatitja: 1. Dardhës i qëroni lëkurën, hiqni bërthamat dhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X