Qëndrimi ulur njësoj i dëmshëm si duhanpirja

0 0

 

Çdo vit në Britani ndodhin rreth 70,000 vdekje që rezultojnë nga punët që kërkojnë qëndrimin ulur më shumë se 6 orë në ditë. Kjo u zbulua nga një studim i Universitetit të Mbretëreshës, i cili u zhvillua në bashkëpunim me Universitetin Ulster të Belfast dhe u botua në Journal of Epidemiology and Community Health.

Dëmtimi i krahasueshëm me duhanpirjen

Problemi është se ky stil jetese duke qëndruar ulur vendoset kryesisht nga puna. Dhe për këtë arsye është e vështirë të hiqni dorë prej saj. Studimi krahason problemet që rrjedhin nga qëndrimi ulur më shumë se 6 orë në ditë dhe dëmet e shkaktuara nga duhanpirja. Për të përmirësuar situatën, megjithatë, ngrihuni të paktën një herë në orë. Përndryshe, siç bëjnë disa kompani, mund të punoni duke qëndruar në këmbë.

Aktiviteti fizik në kohën tuaj të lirë nuk është i mjaftueshëm: ndërsa ne punojmë sot, shumë njerëz rrezikojnë të kenë pasoja serioze në shëndetin e tyre. Punëdhënësit nuk mund të vazhdojnë të mbyllin njërin sy. Është e domosdoshme një ndryshim konkret, duke filluar pikërisht nga ata që organizojnë punën e punonjësve të tyre. Produktiviteti do të ishte i mirë, sepse ulja për një kohë të gjatë gjithashtu ndikon negativisht në kujtesë.

Palestra nuk është e mjaftueshme

Siç vunë në dukje studiuesit anglezë, rreziqet që lidhen me një mënyrë jetese të qëndrimit ulur nuk mund të mjaftohen vetëm me problemet e shtimit të peshës. Qëndrimi ulur më shumë se gjashtë orë në ditë ka efekte në metabolizëm, kolesterol dhe hormonet, të tilla si insulina. Për më tepër, ndonëse rekomandohet fuqimisht, gjysmë ore e aktivitetit fizik pas punës nuk na lejon të eliminojmë dëmet shëndetësore të shkaktuara nga një ditë pune.

Edhe fëmijët janë në rrezik

Për momentin, studimi ka të bëjë vetëm me sferën e punës. Por nëse e shtojmë kohën që kalojmë ulur kur jemi në shtëpi, gjendja shëndetësore mund të përkeqësohet. Përveç një ndryshimi të nevojshëm në rutinën e punës, është thelbësore që hapi i parë të vijë prej nesh. Gjithashtu, për shkak se zakonet tona reflektohen tek fëmijët tanë dhe, sa më shumë të ulemi kur jemi fëmijë, aq më shumë duam ta bëjmë kur rritemi. Ftesa është që të fikni televizorin, kompjuterin dhe smartfonin më shpesh për të ecur.

Tashmë studime të tjera kanë treguar se qëndrimi për një kohë të gjatë ulur rrit në mënyrë eksponenciale rrezikun e marrjes së diabetit, kancerit të zorrës së trashë dhe të mushkërive dhe sëmundjeve të zemrës.

Lexo edhe: Pasojat e qendrimit ulur per nje kohe te gjate

Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X