Qëndrimi ulur në tavolinën e punës shkakton hipertension

0 1

Dihet që të punosh në zyrë mund të jetë më stresuese sesa mendohet jo vetëm mendërisht, por edhe fizikisht dhe këtë e ka konfirmuar një studim i publikuar në revistën Hypertension, sipas të cilit të punosh për orë të gjata pas një tavoline mund të rrisë rrezikun të ketë të ashtuquajturin hipertension të fshehur.

Presioni i lartë i gjakut, por jo gjithmonë

Quhet hipertension i fshehur ose i maskuar sepse mund të jetë plotësisht normal gjatë vizitës tek mjeku dhe përkundrazi të jetë shumë i lartë në periudhat e tjera të ditës. Është një sëmundje e përhapur dhe shumë e rrezikshme sepse, duke mos përcaktuar dot diagnozën, mund të rrezikojë shëndetin kardiovaskular në mungesë të ndërhyrjeve të synuara.

Studiuesit e Universitetit Laval në Quebec (Kanada) matën tensionin e 3,547 punonjësve gjatë vitit të parë të studimit, të tretit dhe përsëri në vitin e pestë, tre herë çdo mëngjes gjatë orarit të punës. Për pjesën tjetër të ditës, vullnetarët mbanin një pajisje për monitorimin e presionit, e cila lexonte çdo 15 minuta.

Rreziku i hipertensionit është rritur për më shumë se 60%

Studimi kanadez zbuloi se 18.7% e vullnetarëve vuanin nga presioni i lartë i gjakut dhe ishin nën trajtim. ndërsa 13.5% janë prekur nga i ashtuquajturi hipertension i fshehur dhe për këtë arsye nuk kanë marrë asnjë lloj trajtimi. Kur studiuesit analizuan të dhënat, duke marrë parasysh faktorët klasikë që mund të ndikojnë në rrezikun e hipertensionit, të tillë si stresi, pirja e duhanit dhe indeksi i masës trupore (IMT), ata zbuluan se ata që kaluan orë të gjata duke punuar në tavolinë kishin 66 % ka më shumë të ngjarë të ketë presion të lartë të gjakut dhe 70% më shumë të ngjarë të ketë të ashtuquajturin hipertension të fshehur.

Mendimi i ekspertit

Xavier Trudel, autori kryesor i hulumtimit, theksoi se njerëzit duhet të jenë të vetëdijshëm se orët e gjata të punës mund të ndikojnë në shëndetin e tyre dhe t’u kërkojnë mjekëve të kontrollojnë presionin me një matës të fshehtë.

Lexo edhe: Qëndrimi ulur njësoj i dëmshëm si duhanpirja


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X