Pyetjet që duhet t’ja bëni fëmijës nëse është i shqetësuar

0 0

Përfshirja e fëmijëve në zgjidhjen e problemeve, pavarësisht moshës së tyre, i bën ata të ndihen të fuqishëm dhe sikur janë pjesë e zgjidhjes. Por siç theksojnë ekspertët, nëse bëni pyetje të paqarta, do të merrni përgjigje të paqarta, duke përfshirë edhe “Jam mirë” (ngërçi i bisedës).

Prandaj prindërit duhet t’u drejtohen fëmijëve me kureshtje dhe të bëjnë pyetje të hapura, por specifike:

Çfarë mësove sot?

Çfarë gjëje interesante apo  për të qeshur dëgjove sot?

Cila ishte gjëja më argëtuese që bëre sot?

Çfarë pret më shumë nesër?

Cila ishte pjesa më e vështirë e ditës sot?

Çfarë nuk të pëlqeu nga dita e sotme?

Çfarë të pengoi sot të kaloje një ditë argëtuese?

Çfarë mund të bëjmë bashku për ta përmirësuar?

Lexova diçka interesante sot dhe doja të dija nëse ke ndonjë koment?

Si me shumicën e gjërave në jetë, koha është shumë e rëndësishme.

“Koha e gjumit nuk është koha e duhur. Fëmijët e shqetësuar kanë më shumë shqetësime gjatë natës. Mos ua shtoni më shumë shqetësimin. Dhe mos flisni me ta për këtë kur sapo janë zgjuar. Gjeni një moment neutral, kur nuk ka pasur ndonjë argument të madh. Kërkoni një moment të qetë. Këshillohet të zhvilloni diskutime të qeta ose gjatë darkës, ose gjatë një shëtitje familjare. Prindërit duhet të “moderojnë” bisedën për të marrë nga fëmija tri përgjigje shumë të rëndësishme.

Çfarë ka qenë diçka pozitive për ditën?

Çfarë i ka mërzitur?

Çfarë presin nga e nesërmja?

“Ne duam të ndihmojmë fëmijët të qëndrojnë në këtë moment, të jetojnë të tashmen. Është kaq e lehtë të përfshihesh në të panjohurën. E vetmja gjë që dimë është se çfarë po na ndodh tani. Ne kemi njëri-tjetrin. Ne jemi të lidhur me miqtë tanë. Le të përqendrohemi këtu. Me të nesërmen do të merremi nesër”.

Lexo edhe: 7 pyetjet që duhet t’ja bëni mjekut nëse jani shtatzanë në kohën e pandemisë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kukullat ndihmojnë trajtimin e fëmijëve...

Mbërrin konfirmimi shkencor se loja, e organizuar siç duhet, është një komponent i rëndësishëm në rrugën e trajtimit të autizmit. Sipas hulumtimeve, në fakt, përdorimi i kukullave të veçanta mund...

Katër sjelljet e prindërve që...

  Të bërtiturat dhe goditjet Asgjë nuk e ul vetëvlerësimin e fëmijëve si të bërtiturit dhe goditja. Kur u bërtisni dhe i godisni, ju tregoni një kontroll të dobët të...

Rregullorja e re në shkolla,...

Pak ditë më parë, është bërë publike rregullorja e re në shkolla e kopshte, që parashikon ndalimin e ekspozimit të nxënësve në rrjete sociale. A është ky një vendim që...

Si e përforcojnë prindërit vetëvlerësimin...

Ndonjëherë është e lehtë të vërehet kur fëmijët duket se ndihen mirë me veten - dhe kur jo. Ne shpesh e përshkruajmë këtë ide për t'u ndjerë mirë me veten...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X