Pure me qiqra e perime për fëmijë 10 muajsh +

0 0

Mosha:10 muaj +

Përbërësit:

50 g qiqra të thata,

një karotë,

një kungull i njomë,

një degë rozmarine,

një lugë çaji djathë parmixhano i integruar,

një lugë çaji vaj ulliri ekstra i virgjër.

Përgatitja:

Lërini qiqrat në ujë përgjatë natës. Në një tenxhere, vendosni qiqrat dhe rozmarinën. Mbulojeni me ujë dhe lëreni të ziejë për një orë. Hiqni rozmarinën dhe shtoni te qiqrat perimet e prera në kubikë. Lërini të bëhen në avull për 15 minuta. Në një tas të vogël hidhni purenë e qiqrave, copat e vogla të perimeve, vajin dhe djathin e integruar dhe përziejini. Nëse fëmija është më i madh, mund të shërbeni puren e qiqrave të ndarë nga perimet.

 

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Konsumi i kafes para stërvitjes...

Kafeja i jep një "alarm zgjimi" sportit dhe madje edhe humbjes së peshës. Thjesht pini atë gjysmë ore para se të ushtroheni dhe do të digjni më shumë yndyrë dhe...

Gjashtë përfitimet nga uthulla e...

Uthulla e mollës është një ilaç popullor që gjendet në shtëpitë tona. Njerëzit e kanë përdorur atë për shekuj me radhë në gatim dhe mjekësi. Shumë njerëz pretendojnë se mund...

Këshilla për ushqyerjen e fëmijëve...

Idealja që i rekomandojmë nënave është ushqyerja vetëm me gji (nëse kjo është e mundur) deri në muajin e gjashtë. Nëse fëmija nuk merë shtesën ditore  brenda parametrave të caktuara...

Java e ndërgjegjësimit të çrregullimeve...

Kjo është java (22 shkurt-28 shkurt) e ndërgjegjësimit për çrregullimet e të ngrënit (bulimia, anoreksia, ortoreksia, bigoreksia, diabulimia). Në këtë javë, organet që merren me çështjet  e të ushqyerit, profesionistët...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X