loading

Pure me ananas dhe karota për foshnjat (+8 muajsh)

0 0

Ananasi është një frut i shijshëm tropikal që ka shumë përfitime shëndetësore, një ndër të cilat është që përmban shumë vitaminë C.

Ky frut mund të shtohet në dietën e një foshnje pasi ka mbushur 8 muajsh. Meqënëse ky frut përmban shumë fibra, duhet ta gatuajmë para se të ushqejmë një foshnjë nën 1 vjeç.
Më poshtë ju tregojmë një recetë me ananas të bërë pure, së cilës mund t’i shtoni edhe karota. Pureja mund të shijohet edhe me pudër qimnon, nëse dëshironi.

Përbërësit:

  • ½ filxhan me copa të prera ananasi;
  • 1 karotë e vogël, e prerë ;
  • Pak pluhur qimnoni (me dëshirë).

Përgatitja e puresë me ananas dhe karotë:

  1. Vendosini në një enë mbi avull karrotat dhe ananasin për 7-10 minuta. Ju mund të merrni edhe një enë për avullim si kjo në foto.
  2. Sigurohuni që të gjitha copat të jenë përfshirë në avull. Ftohini në temperaturën e dhomës dhe hidhini në blender.
  3. Shtypeni blenderin 3-4 herë derisa të formohet një pure e butë. Ju mund të shtoni pak ujë të pijshëm në të për të arritur ta bëni të butë sat ë doni.
  4. Nëse ju pëlqen, ju mund të shijoni purenë me pluhur qimoni duke ia hedhur sipër para se ta shërbeni.

Prezantojani foshnjës suaj frutin e ananasit duke ia dhënë fillimisht në këtë mënyrë që të ndiejë aromën dhe shijen e mirë, pasi kjo pure është kombinim shumë i mirë mes një fruti dhe një perimeje.

Lexo edhe: Perfitimet e karotes tek bebet

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Katër përfitime unike shëndetësore të...

Shumë njerëz nuk dinë ku ta kategorizojnë misrin: A është një perime, apo karbohidrat? Dhe a është në të vërtetë i mirë për ju? Teknikisht, misri është anëtar i gjithë...

A janë të shëndetshme kokoshkat?

Kokoshkat shihen si një zgjedhje e mirë për vaktet e ndërmjetme. Por a janë kokoshkat në të vërtetë të shëndetshme? Përgjigja është se kjo varet nga vaji i përdorur, çdo...

A shkakton humbje të flokëve...

Nëse dieta keto është "e shëndetshme", kjo është e diskutueshme. E krijuar fillimisht për të ndihmuar njerëzit që vuajnë nga konfiskimet epileptike, dieta është bërë një trend i humbjes së...

Përfitimet shëndetësore nga konsumi i...

Përveçse janë të shijshme, veçanërisht në kulmin e prodhimit të tyre, pjeshkët ofrojnë disa përfitime unike shëndetësore. Këtu janë tetë arsye pse duhet t'i konsumoni. Pjeshkët ndihmojnë tretjen Një pjeshkë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X