Pure karrote me mollë

0 0

Përbërësit:

1. Dy-tre karrota, (rreth 100 gr.)

2. Një kokërr mollë, me lëvore dhe bërthamë të hequr

3. Një lugë vaj

Përgatitja:

1.Pastroni, lani mirë karrotat dhe pastaj i prisni.

2. Qëroni lëkurën e mollës, edhe pse ka shumë vitamina në lëkurën e mollës në këtë rast, duhet të hiqet lëvorja (sepse më vonë lëkura mund të jetë e pranishme në pure).

Më pas, largoni bërthamën e mollës dhe prijeni në copa të vogla.

3. Hidhni karrotat në një tigan me ujë për t’u zier për mesatarisht 10 minuta. Pastaj shtoni mollët dhe lëreni edhe 5 minuta të tjera.

4. Së fundi, bluajini në mikser/ose shtypini mirë shumë imët me një copë napë, dhe shtoni 1 lugë vaji, ose gjalpi. Në se dëshironi mund ti shtoni 1-2 lugë qumësht gjiri, ose qumësht formule.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të përgatisim çokokrem shtëpie

Përbërësit: nje avokado; një lugë e gjysmë salcë kosi; dy lugë të vogla me kakao; 1 lugë e gjysmë mjaltë. Përgatitja: Të gjithë përbërësit i përziejmë mirë në mikser, derisa...

Supë krem karrote dhe patate

Përbërësit: 1. Tre karrota, 2. Një degë e vogël selinoje, 3. Një patate e vogël, 4. Një gjysmë litri ujë (500 ml), 5. Katër lugë qumësht gjiri, ose qumësht formule,...

Banane me biskota

Përbërësit: Një banane, Dy biskota për bebe të lagura me qumësht, Dy lugë qumësht gjiri, apo formule Përgatitja: 1. Largoni lëkurën e bananes dhe shtypeni me pirun derisa të bëhet...

Pure me dardhë të zier

Përbërësit: 1. Një dardhë mesatare, 2.125 ml qumësht gjiri, nësë foshnja ushqehet me gji, ose qumësht formule nëse ushqehet me formula Përgatitja: 1. Dardhës i qëroni lëkurën, hiqni bërthamat dhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X