Puna online, shkak për dhimbjen e kokës

0 0

Me pandeminë Covid-19 dhe rritjen eksponenciale të punës online, ka pasur probleme më të mëdha psikologjike për ata që vuajnë nga dhimbja e kokës dhe migrena. Puna nga shtëpia shmang udhëtimet dhe humbjen e kohës për të shkuar në punë, por shpesh përfundoni duke parë që orët e punës rriten. Sidoqoftë, kjo nuk korrespondon me një ulje në aspektin e angazhimit dhe përqendrimit.

Faktorët që e shkaktojnë atë

Siç u zbulua nga Cherubino Di Lorenzo, kreu i Qendrës së Diagnostifikimit dhe Trajtimit të Dhimbjes së Kokës në shtëpinë e të moshuarve Grottaferrata, fakti i punës online pa dalë jashtë, të qenit vetëm dhe duke punuar në një mjedis të dekontekstualizuar siç është shtëpia, përfundon duke pasur ndikim negativ psikologjike, me pasoja të rëndësishme edhe në dhimbje koke.

Puna në shtëpi, izolimi dhe mos dalja jashtë janë tre faktorë që përfaqësojnë rrezikun më të madh të dhimbjeve të kokës tek ata që punojnë online. Përqendrimi dhe angazhimi kanë pak efekt në dhimbjen e kokës. Në fakt, tek fëmijët që kalojnë më shumë se 12 orë rresht duke luajtur video lojëra, përqendrimi dhe entuziasmi janë më të larta, por nuk ka pasoja për dhimbjen e kokës. Natyrisht, vazhdon Di Lorenzo, të luash për një kohë të gjatë është një problem serioz, por nuk ka të bëjë me dhimbjen e kokës, e cila lind nga mungesa e hidratimit, jo nga përqendrimi ose përpjekja e tepërt.

Kujdes ndaj stilit të jetesës

Prandaj është e nevojshme të dallohet varësia nga videolojërat, e cila është një patologji serioze dhe duhet të ballafaqohet me një specialist, nga mënyra e jetesës, të cilët janë faktorët e vërtetë të rrezikut për dhimbje koke dhe probleme të shëndetit psikologjik edhe për ata që punojnë në punë inteligjente. Sidoqoftë, gjëja e rëndësishme është që shpesh të bëni pushime që ju lejojnë të shkëputeni plotësisht. Mos u përgjigjeni email -eve ose mos shikoni mediat sociale, por shkëputeni plotësisht, duke qetësuar muskujt dhe mendjen tuaj, ndoshta duke u larguar nga shtëpia.

Për ata që vuajnë rregullisht nga dhimbja e kokës, është e nevojshme të pini shumë lëngje dhe të shmangni dehidratimin.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X