loading

Puna e tepërt rrit rrezikun e goditjes në tru

0 0

Për të zbuluar lidhjen e rrezikshme midis punës dhe goditjes në tru është një studim i Universitetit Angers në Institutin Kombëtar Francez të Shëndetit dhe Kërkimit Mjekësor, i cili tregoi se nëse punoni çdo ditë më shumë se dhjetë orë punë, i bëni shumë dëm organizmit, duke çuar madje edhe në goditje në tru.

Studiuesit hulumtuan 143.592 njerëz midis moshës 18 dhe 69 vjeç duke bërë lidhjen midis moshës, seksit, pirjes së duhanit dhe orarit të punës. Rastet e goditjeve në tru ishin 0.9% (1.224), ndërsa 29.6% (42.542) e të studiuarve kishin kaluar më shumë se dhjetë punë ditore për më shumë se pesëdhjetë ditë në vit, 10.1% ( 14.481) kishin punuar me orar të zgjatur për më shumë se dhjetë vjet. Analiza e kryqëzuar e këtyre të dhënave ka treguar se si puna e tepërt ka rritur rreziku i goditjes në tru.

Të dhëna të paqarta

Në mënyrë të veçantë, ata që punojnë më shumë se dhjetë orë në ditë për më shumë se pesëdhjetë ditë në vit, kanë mundësinë që të kenë një goditje rreth 29% më shumë, një përqindje që rritet në rreth 45% kur punoni shumë për dhjetë vjet ose më shumë. Siç theksohet nga Profesor Alexis Descatha, i cili drejtoi studimin, këshilla është që të përpiqeni të punoni më me efikasitet duke kryer detyrat brenda turneve, pra në më pak se dhjetë orë. Këshillë që edhe Profesor Descatha do të përpiqet t’ia imponojë vetes.

Lexo edhe: Puna dhe familja, mos mendojme me teper se c’duhet?!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A ju bullon shefi në...

Një studim i ri i Universitetit Shtetëror Portland ka zbuluar se siguria për punonjësit mund të komprometohet kur trajtohet në mënyra që dobësojnë lidhjet e tij brenda një grupi pune....

Arsyet pse duhet të shkoni...

Avantazhet e lëvizjes me biçikletë në krahasim me një makinë dihen se janë të pafundme. Këtë e vënë në dukje shumë mjekë, por kur bëhet fjalë për ta praktikuar, jo...

Gratë kanë frikë t’u thonë...

Të jesh një nënë që punon nuk është dhe aq ide e bukur. Kjo sidomos për shkak se mëmësia dhe shtatzënia shihen si një pengesë dhe kanë rrezik të prishin...

Alarmi: Mos i lini kurrë...

Rreziku që u vjen fëmijëve nga përdorimi i internetit nuk lidhet vetëm me pasojat psikologjike dhe fizike që ata do të kenë. Kjo pasi në rast se fëmijët nuk kontrollohen...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X