Pule me qumesht 12 muaj +

0 0

Përbërësit për 2 porcione
– 80 gr fileto pule
– 100 ml qumësht
– 1 patate
– 1 lugë e vogël vaj ulliri
Përgatitja
E prisni fileton e pulës në kuba të vegjël dhë më pas e skuqni në një tigan me vajin e ullirit dhe një lugë ujë. Më pas shtoni patatet e prera gjithashtu në kuba të vegjël. I hidhni qumështin derisa të mbulohen të gjitha, dhe më pas shtoni edhe 100 ml ujë. I lini të ziejnë në zjarr të ngadaltë për rreth 30 minuta. E gjithë masa në fund duhet të mbetet në formë kremi, pra i gjithë uji duhet të ketë avulluar gjatë zierjes. Në fund shërbejani fëmijës në dy forma, sic është, ose të grirë në grirëse.
Vlerat ushqyese
Zierja me qumësht e bën mishin të butë duke e bërë pjatën shumë kremoze. Duke shtuar edhe patatet ajo bëhet edhe më e butë dhe e pëlqyeshme për fëmijët, të cilat mund të themi së e bëjnë këtë një pjatë unike.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X