Psoriaza tek bebet

0 0

Kjo sëmundje mund të prekë lëkurën e bebes tuaj. Ja si ta dalloni atë nga sëmundjet e tjera të lëkurës.

  1. Shoqërohet me fragmente të kuqe. Ato janë të ngjashme me eritremën, që në shumë raste mund të formojë luspa të bardha. Në fëmijët e vegjël luspat janë shumë pak të dallueshme. Prek më tepër gjunjët, bërrylat, të përthyerat e kofshëve, fytyrën, zonëne bebelinës, zonën rreth syve, lëkurën e kokës.
  2. Nuk mund të parandalohet. Nëse në falimje ka pasur histori të ngjashme, fëmija është më i rrezikuar për t’u prekur.
  3. Mund të ngatërrohet me kandidën e zonës së bebelinës. Dallohet pasi nuk shfaq ndjesi kruarje. Nevojitet kontrolli mjekësor.
  4. Kurohet me anën e kremrave qetësues që aplikohen lokalisht. Gjithashtu mund të përdoret edhe eozina, një bojë dizinfektuese shumë efektive.
  5. Bebelina duhet të ndërrohet shumë shpesh. Ajo krijon një ambient shumë të lagësh që nuk e lejon psoriazën të kurohet.
  6. Mund të lidhet edhe me një infeksion që fëmija ka në trup. Ai mund të jetë një otit ose faringit.
  7. Psoriaza nuk ëhstë një sëmundje e rëndë. Ajo kalon spontanisht dhe nuk jep asnjë shqetësim tek fëmija. Megjithatë nuk duhet të neglizhohet. Këshillohet të bëhet një kontrolltek mjeku në rast se vini re njolla të tilla në lëkurën e fëmijës, në mënyrë që të hiqni dyshimet prezencës së një sëmundje më të rëndë.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X