Pse të rriturit duhet të shqetësohen për orarin e gjumit?

0 0

 

Mos u shqetësoni për orarin e gjumit të fëmijëve, është koha të filloni të shqetësoni për veten tuaj. Të rriturit me rutina të parregullta të gjumit mund të jenë në rrezik më të madh për obezitet, depresion, sheqer të lartë në gjak, tension të lartë, sëmundje të zemrës dhe goditje në tru, sipas një studimi të ri në Raportet Shkencore. Dhe thjesht zbatimi i një orari të qëndrueshëm duket se ul rrezikun.

“Ne nuk mund të konkludojmë se parregullsia e gjumit rezulton me rreziqe shëndetësore, ose nëse problemetet shëndetësore prekin gjumin”, tha bashkëthemeluesja e studimit Jessica Lunsford-Avery. “Ndoshta të gjitha këto gjëra po ndikojnë njëra-tjetrën.”

Ekziston një numër i madh hulumtimesh që thonë se mungesa e gjumit shkakton probleme shëndetësore, por ky është një nga studimet e para që tregon se edhe ndryshimet delikate në modelet e gjumit mund të shkaktojnë telashe. Për studimin, afërsisht 2.000 të rriturve të moshuar në moshën 54 dhe 93 vjeç, asnjë prej të cilëve nuk ishte diagnostikuar me çrregullime gjumi, iu kërkua të mbajnë shënim oraret e tyre të gjumit. Ata gjetën se njerëzit me hipertension flinin më gjatë dhe se njerëzit me obezitet qëndruan zgjuar më vonë. Por mbi të gjitha, respektimi i një orari të rregullt lidhej me rreziqe më të ulëta shëndetësore.

Edhe më interesante ishte se rezultati nuk kishte të bënte me kohëzgjatjen e gjumit në vetvete. Madje edhe të rriturit që kishin një gjumë të mirë gjatë natës ishin në rrezik më të lartë të sëmundjes nëse nuk shkonin në shtrat çdo natë dhe zgjoheshin çdo mëngjes afërsisht në të njëjtën kohë.

Ky është një rezultat veçanërisht interesant sepse nënkupton që parregullsia e gjumit mund të jetë një faktor rreziku për sëmundjet e zemrës.

Lexo edhe: 6-8 ore gjume per shendet te mire te zemres


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X