Pse nuk flenë bebet? Arsyeja fillon që në barkun e nënës

Foshnjat e nënave që kanë pasur shëndet të dobët mendor dhe fizik gjatë shtatzanisë kanë më shumë të ngjarë të kenë probleme me gjumin dhe kanë pasur predispozitën t’i rezistojnë gjumit edhe para se të lindnin.
0 0

Çdo prind i ri mund të dëshmojë se gjëja e parë që vijon pas lindjes së foshnjës është gjumi. Po, foshnja përfundimisht do të flejë gjatë natës. Disa thjesht zgjasin më shumë se të tjerët dhe studiuesit tani mendojnë se janë më afër kuptimit të arsyes përse.

Gjetjet nga një studim i ri nga Instituti i Kërkimeve për Fëmijët Murdoch sugjerojnë që foshnjat e nënave që kanë pasur shëndet të dobët mendor dhe fizik gjatë shtatzanisë kanë më shumë të ngjarë të kenë probleme me gjumin, duke treguar që këto foshnja kanë pasur predispozitën t’i rezistojnë gjumit edhe para se të lindnin.

Studimi shqyrtoi të dhënat nga 1.460 gra që ishin 15 javëshe shtatzanë, si dhe kur foshnjat e tyre ishin në moshën 3, 6, 9 dhe 12 muaj. Studiuesit zbuluan se shqetësimet e gjumit ishin të zakonshme në mesin e foshnjave të 60 për qind të nënave që raportuan probleme të buta ose ndryshime në modelet e gjumit të foshnjës së tyre. Njëzet për qind e nënave thanë se fëmija i tyre kishte probleme të rënda dhe të vazhdueshme të gjumit.

Nënat e bebeve me probleme të rënda të gjumit gjithashtu raportuan norma shumë më të larta të depresionit dhe shëndet të dobët fizik gjatë shtatzanisë në krahasim me nënat e foshnjave që nuk kishin probleme madhore në gjumë.

Një teori e mundshme

Stresi mund të ndikojë në nivelet e melatoninës në zhvillim të fëmijës dhe ritmin e ciklit gjumë-zgjim, siç thekson The Sydney Morning Herald. Një teori tjetër është që prania e lartë e kortizolit  i njohur edhe si hormoni i stresit që shkaktohet kur një nënë në pritje është shumë e stresuar, gjithashtu rrit nivelin e kortizolit të foshnja dhe çon në zakone jo të shëndetshme të gjumit.

Ndërsa nevojiten më shumë hulumtime, Cook beson se këto gjetje janë veçanërisht të rëndësishme për prindërit e bebeve të shqetësuar që kanë probleme me gjumin, sepse zakonisht bëhet një burim ankthi.

“Prindërimi i një foshnje që nuk fle mirë është jashtëzakonisht i vështirë. Ky studim tregon se disa foshnje mund të jenë të predispozuar për problemet me gjumin dhe jashtëzakonisht rezistentë ndaj gjumit shumë kohë përpara se të fillojë prindërimi”.

Gjetjet nënvizojnë gjithashtu rëndësinë e kujdesit për veten gjatë shtatzanisë, duke u përqëndruar jo vetëm në shëndetin tuaj fizik por edhe në shëndetin tuaj mendor.

Lexo edhe: 5 menyra si ta vë femijen ne gjume dhe “te sigurohem” qe bebi nuk do te zgjohet gjate nates
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

6 arsye përse është mirë...

Kur vjen në jetë një fëmijë, gjumi është një nga pikat kyçe të rritjes së tij, por edhe shumë i rëndësishëm për nënën dhe përkushtimin që duhet të tregojë ajo...

Kur normalizohet ritmi i gjumit...

Një studim finlandez ka identifikuar "vlerat e pragut" të modeleve normale të gjumit të fëmijëve. Sa kohë mund t’i duhet një fëmije për të fjetur dhe sa herë në natë...

Sheqeri nxit pagjumësinë, ja arsyet...

Dozat e tepërta të sheqerit mbingarkojnë trupin dhe pengojnë gjumin. Ato gjithashtu ju inkurajojnë të hani më shumë, duke nxitur më tej pagjumësinë. Jo të gjithë kanë frikë prej tij,...

Ushqimet që përmirësojnë gjumin e...

Shumë fëmijë vuajnë nga shqetësimet e gjumit. Këtu janë sugjerimet e pediatërve për një dietë të duhur që promovon jetesë të shëndetshme të fëmijëve dhe cilësi më të mirë të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X