Pse Nifty plus? Çfarë bën dhe si funksionon, realizohet ky test?

0 0

Testi Nifty plus është test i sigurt prenatal, joinvaziv. Saktësia është më e lartë se 99% për zbulimin e tri trisomive më të shpeshta- Sindroma Down, Edwards dhe Patau.

Edhe pse janë faktet lehtësuese, koncepti analizës Nifty plus shumëkujt i duket abstrakt dhe i pakuptimtë.

Si është e mundur që përmes mostrës së vogël të gjakut të zbulohen 70 çrregullime të mundshme kromozomale?

Përgjigjet ju presin në vazhdim.

Metodologjia Nifty

Për realizimin e testit Nifty plus nevojiten 10 ml të gjakut të nënës dhe mund të realizohet qysh në javën e 10 të shtatzënisë.

Pse jo më herët?

Sepse në gjakun e nënës nuk ka fragmente të mjaftueshme të lira të ADN-së së fetusit.

Por çfarë janë ato qeliza të fragmenteve të lira të ADN-së?

Fragmentet e lira të ADN-së janë pjesë të shkurtra të ADN-së të cilat lëvizin në gjakun e nënës. Gjatë shtatzënisë në gjakun e nënës gjenden fragmente të lira të ADN-së së nënës dhe fetusit. Fragmentet e lira të qelizave të ADN-së së fetusit paraqesin vetëm një pjesë të vogël të gjitha fragmenteve të lira të ADN-së. Kjo paraqet një sfidë të madhe teknike për disa metoda të testimit NIPT.

Si ballafaqohet testi Nifty plus me këto sfida?

Së pari për testin Nifty plus është i nevojshëm gjithsej 3,5% të fraksionit fetal (pjesë e ADN-së jashtë-qelizore, që vjen nga placenta). Nëse përqindja është më e ulët, analiza është e pamundur të kryhet dhe nevojitet mostra e re e gjakut të nënës. Për këtë testi Nifty plus është i mundur nga java e 10 të shtatzënisë, sepse përqindja e fraksionit fetal me kohë rritet.

Pas kësaj, testi Nifty plus në çdo mostër sekuenton një milion fragmente të fetusit dhe ADN-së së nënës, me përdorimin e teknologjisë së sekuencimit masiv paralel.

Testi Nifty plus analizon të dhënat e tërë gjenomit dhe i krahason kromozomet nga mostrat e testuara me kromozome referente, dhe në këtë mënyrë përcakton saktësisht prezencën e çrregullimeve gjenetike.

Dhe kur është prezente aneuplodia tek kromozomi i dëmtuar dallohet pakica dhe shumica.

Përveç metodës “të sekuencimit të synuar” të cilin e përdorin disa teste tjera NIPT, metodologjia e testit Nifty mundëson rezultate shumë të sakta pavarësisht nga simptomat klinike të pacientes dhe një game të gjerë të mundësive të testimit, përfshirë testimin e trisomive, aneuplodisë, kromozomeve gjinore, mikrodelecionet dhe duplikacionet.

Theksojmë se gjatë kohës së pandemisë COVID-19, analiza e mostrës të testit Nifty plus zhvillohet me siguri të plotë dhe pa rrezik për ju dhe bebin. Nëse dëshironi ta bëni testin Nifty, nuk ka arsye për dyshime.

Për më shumë informacion, si edhe për çmimet e testit NIFTYvizitoni faqen  niftytest.alprofilin në Instagram nifty_test_albaniallogarinë në Facebook Nifty test Albania dhe sigurisht mund të kontaktoni përfaqësuesit për Shqipërinë: +355686077644 dhe Kosovën për çdo pyetje që mund të keni,por ndërkohë mos harroni që tashmë pagesa e testit NIFTY PLUS mund të realizohet edhe nëpërmjet kësteve.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shtazënia pa brenga – a...

E dashur nënë e ardhshme! Të kesh një shtatzëni të lumtur  nuk është e lehtë. Shqetësimet tuaja janë plotësisht normale, pasi pothuajse çdo grua shtatzënë përballet me to. Të jesh...

A mund të vaksinohen kundër...

Vaksina kundër Covid-19 është e sigurt në shtatzëni. Nëse një grua dëshiron t'i nënshtrohet asaj, ajo mund ta bëjë këtë në e qetë, padyshim pasi të ketë vlerësuar nevojën reale...

Lëvizjet e fetusit në bark,...

Lëvizjet e foshnjave në bark mund të ndihen si gjithçka: nga një përplasje, goditje, rrotullim ose sikur dikush po ju godet në brinjë nga brenda. Lloji i lëvizjes së foshnjës...

Gratë që tentojnë për fekondim...

Kur vendosni të filloni një proces të fekondimit të asistuar, është mirë të vlerësoni funksionimin e gjendrës tiroide. Lidhja mes gjëndrës tiroide dhe fekondimit të asistuar, shpesh nuk vlerësohet në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X