Pse nena enderron shpesh bebin e saj gjate shtatzanise?

0 0

Ëndrrat që kanë si subjekt bebin që do të vijë në jetë janë shumë të shpeshta gjatë shtatzanisë dhe kjo për gruan është diçka tepër emocionuese. Shpesh ato kërkojnë të interpretojnë ëndrrën por kjo duhet të shikohet përtej këtyre kufijve, është më thellë se kaq. Këto ëndrra shfaqen zakonisht më shpesh gjatë trimestrit të fundit ndërsa barku është rritur ndjeshëm dhe fetusi duket edhe më i qartë gjatë ekografive. Ai tashmë është më tepër i rritur dhe nëna ka filluar të mësohet edhe më shumë me rolin e ri.

Por me çfarë lidhen këto ëndrra gjatë shtatzanisë?

Ëndrrat nuk janë gjë tjetër përveçse maturimi i këtij proçesi dhe me afrimin e ditës së lindjes ato do të jenë gjithmonë e më të shpeshta. Nëna do të shikojë në ëndërr fëmijën që prek, përqafon dhe përkëdhel, duke e parë gjithashtu edhe në krahët e dikujt tjetër, për shembull të babait. Nëna në këto momente mendon edhe në lidhje me fytyrën që do të ketë fëmija kur të vijë në jetë. Gjatë shtatzanisë nëna e ka fëmijën vetëm “për vete” dhe ka kohë mjaftueshëm të përgatitet në lidhje me jetën pas lindjes, pra me ekzistencën e vogëlushit duke qënë se e ndien brenda saj. Këto ëndrra lidhen edhe me frikën që nëna mund të ndiejë gjatë apo pas shtatzanisë, frikë që lidhet me ndarjen nga fëmija.

Pas lindjes…

Duhet të pranoni dhe të mësoheni me idenë se fëmija nuk është vetëm i juaji por edhe i bashkëshortit tuaj, prandaj nuk duhet të ndiheni keq nëse ai apo familjarët e tjerë kërkojnë ta marrin në krah. Shpesh ky problem shfaqet edhe si pasojë e depresionit që mund të kalojë nëna pas lindjes si pasojë e uljes së nivelit të hormoneve, probleme që mund të shfaqen gjatë gjidhënies. Pra shpesh të gjitha këto probleme shkaktojnë tek nëna një traumë që lidhet me frikën e ndarjes nga fëmija. Pra gjëja më e mirë që mund të bëni është të shijoni këto ëndrra të bukura gjatë shtatzanisë dhe të mësoni të ndani vogëlushin tuaj me të gjithë. Në asnjë moment, askush nuk do të zërë vendin tuaj edhe pse në fillim do të duket e vështirë do ta pranoni.

Lexoni edhe: Pse shikoj ëndrra të frikshme gjatë dhe pas shtatzanisë?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X