Pse Modeli i Familjes tradicionale nuk i bën më njerëzit të lumtur?

Gjatë 30 viteve të fundit, vlerat familjare kanë ndryshuar shumë: njerëzit nuk janë më të etur për t’u martuar dhe për të pasur fëmijë dhe gjithnjë e më shumë njerëz preferojnë të jetojnë vetëm.
0 0

Ka shumë faktorë që krijuan këtë ndryshim në mënyrën se si njerëzit mendojnë dhe ne do t’I përmendim ato pak më poshtë.

Bright Side ka treguar arsyet pse ka gjithnjë e më shumë njerëz që nuk e shohin familjen dhe fëmijët si pjesë të qëllimeve më të rëndësishme të jetës.

 1. Sa në të arsimuar janë njerëzit aq më i ulët është niveli i lindjeve. Thuajse në të gjithë botën njerëzit fillojnë të mendojnë për të bërë fëmijën e tyre të parë shumë më vonë se sa paraardhësit e tyre. Kjo tendencë është më e dukshme në vendet e zhvilluara: mosha mesatare kur gratë vendosin të bëhen nënat është midis 30-34 vjeç. Numri i atyre që nuk bëhen nëna deri në moshën 40-44 vjeç është dyfishuar dhe po kështu ka ndodhur me ata njerëz që nuk duan të kenë fare fëmijë.Niveli i lindjeve në vendet në zhvillim ka rënë gjithashtu: në vitet ’60 një grua mesatare kishte rreth 6 fëmijë, tani është rreth 4, dhe në disa vende – jo më shumë se 2.
 2. Orari I punës. Vit pas viti, gjithnjë e më shumë kompani kuptojnë se punonjësit nuk mund të qëndrojnë produktivë për 8 orë, 5 ditë në javë. Pra, punëdhënësit vendosin të eksperimentojnë me oraret e punës. Një nga oraret e mundshme për njerëzit modern është një javë 4-ditore me vetëm 5 orë në ditë. Por, përkundër progresit teknologjik dhe perspektivës së shpenzimit të më pak kohe në punë, njerëzit punojnë më shumë sesa thonë rregullat: 73% punojnë më shumë se 40 orë në javë dhe 25% – më shumë se 50 orë. Në shumë vende, puna e tepërt është një fenomen normal i cili sigurisht nuk është një faktor pozitiv kur bëhet fjalë për ndërtimin e një familjeje dhe bërjen e fëmijëve.
 3. Të ardhura të ulëta. Përkundër faktit se shumica e njerëzve punojnë më shumë se normalja, niveli i të ardhurave është ulur ndjeshëm në 30 vitet e fundit.Të lindurit pas 2000 janë brezi i parë me një arsimim të mirë dhe nivel më të ulët të të ardhurave. Diplomat në universitete janë bërë më të vështira për t’u marrë dhe kërkesat e punëdhënësve janë rritur. Gjetja e një vendi të mirë pune është një sfidë e vërtetë dhe kjo më pas sjell më shumë stres. Dhe kjo situatë ekonomike parashtron një pyetje: familjen apo karrierën? Në botën moderne, është pothuajse e pamundur që në mënyrë efektive t’i keni të dyja.
 4. Dëshira për të provuar gjithçka. Dikur brezi i ri donte të mësonte nga gjeneratat e vjetra ndërsa sot 30-vjeçarët shohin hobit dhe mundësitë e 20-vjeçarëve dhe duan të bëjnë të njëjtën gjë. Të jetosh vetëm është bërë më e thjeshtë dhe më fitimprurëse dhe tani ka më shumë mundësi për të jetuar vetëm në botë dhe t’u kushtosh rëndësi vetëm interesave të tua. Shkencëtarët shoqërorë amerikanë kanë bërë një studim që tregoi se burrat nuk janë të gatshëm të kenë një fëmijë nëse kjo do të thotë se do të jetë një problem për hobit dhe interesat e tyre ose nëse ata duhet të sakrifikojnë mundësitë për të udhëtuar.  Gratë kanë një pikëpamje të ngjashme, por ato përpiqen të mos i tregojnë njerëzve për këto ide, pasi kanë frikë nga gjykimi publik.
 5. Pritshmëritë e larta për një partner. Jo të gjithë zgjedhin të jenë vetëm sepse duan, shpesh e bëjnë këtë sepse nuk mund të gjejnë një partner ideal. Sipas një studimi, 85% e personave beqarë 18-34 vjeç dëshironin të kishin një familje në një pike t ë jetës së tyre, por nuk janë të gatshëm të martohen vetëm për shkak se shoqëria jua kërkon këtë. Dhe para se këta njerëz të takohen me personin e duhur, ata janë të kënaqur të qëndrojnë edhe vetëm, në vend që të jenë në çift derisa të gjejnë një alternativë më të mirë. Ata që janë tashmë në një marrëdhënie tani marrin një kohë shumë më të gjatë për të vendosur nëse duan të martohen apo jo.
 6. Statistikat e divorcit. Në shumë vende, më shumë se 50% e martesave përfundojnë me divorc: njerëzit e shtyjnë të pasurit një fëmijë,  sepse nuk janë të sigurt se mund ta kalojnë gjithë jetën me partnerin e tyre. Dhe kjo është një nga arsyet pse familjet moderne janë aq të brishta: në të kaluarën, njerëzit kishin nevojë për arsye shumë serioze për t’u ndarë.
 7. Ekziston një shumëllojshmëri marrëdhëniesh. Njerëzit kanë shumë alternativa për martesë: si martesa me shkes, marrëdhëniet e lira dhe kështu me radhë. Dhe aplikacionet si Tinder e kanë bërë kërkimin për një partner sa më të thjeshtë që është e mundur. Por, përkundër gjithë kësaj lehtësie dhe lirie, cilësia e marrëdhënieve ka vendosur një taksë: njerëzit interesohen për njëri-tjetrin dhe e harrojnë njëri-tjetrin shumë shpejt.
 8. Përcaktimi i moshës madhore. Në të kaluarën, martesa konsiderohej të ishte hapi i parë drejt jetës së të rriturve. Tani, ky është hapi i fundit. Njerëzit marrin shumë kohë për të marrë në konsideratë të mirat dhe të këqijat dhe duan të jenë plotësisht të gatshëm para se të bëhen prindër.Pak njerëz janë të gatshëm të kenë fëmijë nëse jetojnë në një apartament me qira. Të rinjtë tani përpiqen të paguajnë blerjen e një shtëpie para se të kenë një fëmijë, kursejnë para për babysitterët, kopshtet, shkollat, kolegjin dhe çdo shpenzim tjetër të mundshëm. Zakonisht, kur njerëzit janë të gatshëm të paguajnë për të gjitha këto gjëra, ata janë në moshën e mesme dhe kur arrijnë këtu ata i bëjnë vetes një pyetje tjetër: një fëmijë në fund të jetës – a duhet ta kenë?
 9. Instinkti e përgjumur i prindërimit.Niveli i lindjeve po ndikohet jo vetëm nga situata aktuale ekonomike, por edhe nga përvoja e kaluar. Për shembull, të rinjtë në SHBA kujtojnë mjaft mirë sa e vështirë ishte për prindërit që t’i rrisin ata: faturat e mëdha të kolegjit janë të larta dhe duhet të paguhen nga studentët, ose prindërit në pension duhet të vazhdojnë t’i paguajnë ato duke kursyernga pensioni. Sigurisht, njerëzit e rritur modern e shohin këtë dhe nuk duan të kenë të njëjtën përvojë, gjë që i ndalon ata që të kenë fëmijët e tyre.
 10. Dështimi për të qenë i lumtur. Është shumë më e vështirë për gratë t’i tregojnë botës se duan të jetojnë vetëm për vete, sepse imazhi i një nëne është ende shumë i fortë në shoqëri. Pra, disa gra vendosin të kenë fëmijë vetëm për të përmbushur “detyrën” e tyre në sytë e publikut. Në vitin 2015, studimi “Regretting Motherhood” tronditi publikun dhe shkaktoi shumë kritika nga njëra anë dhe miratime nga ana tjetër: 23 gra nga Izraeli pranuan se të paturit fëmijë nuk i bënte ato të lumtur, madje ato ishin penduar nga ky bendim.  Një studim i ngjashëm u krye në Gjermani dhe u zbulua se një në çdo 5 gjermanë do të donte të kthehej në të kaluarën dhe të mos bëhej prind.
 11. Mungesa e mbështetjes. Familjet moderne janë shumë të ndryshme nga ato që dikur ishin: të rinjtë kryesisht jetojnë veçmas nga të moshuarit, dhe gjyshet dhe gjyshërit duan të jetojnë jetën e tyre dhe të shohin nipërit e mbesat vetëm gjatë festave. Në familjet ku punojnë të dy prindërit, kjo mund të jetë një problem: ata duhet të kërkojnë një babysitter që nga ana tjetër kërkon shpenzime shtesë dhe është e vështirë t’I besosh fëmijën tënd një të huaji.  Përveç kësaj, lidhjet familjare nuk janë aq të forta, kështu që askush nuk mund të jetë i sigurt se njëri prej partnerëve nuk do të largohet nga familja në çdo moment.

Ku do të na çojnë të gjitha këto?

Tani, pyetja më popullore, “Kush do të më sjellë një gotë ujë kur të jem plak?” Nuk i bën më njerëzit të duan të kenë fëmijë. Është shumë e mundshme që fëmijët dhe të afërmit të zëvendësohen nga infermieret, sepse edhe tani azilet e pleqve janë plot me njerëz të moshuar që kanë fëmijë dhe nipër e mbesa.

Çfarë e ardhme po vjen? Një nga zhvillimet e mundshme është një ndryshim i plotë në popullsi. Gradualisht, territoret ku njerëzit ndalojnë riprodhimin do të mbushen nga kombësi të tjera. Por, për shkak se niveli i lindjeve është në rënie, madje edhe në vendet në zhvillim, në një moment të caktuar numri i njerëzve në planet do të ulet në një numër optimal.

Lexo edhe: Çfarë ndodh nëse hani të paktën një vakt të gjithë si familje?

A do te shkoni me pushime verore kete vere?

 • Jo, nuk do te shkojme (44%, 559 Votes)559
 • Po, do t'i kalojme ne Shqiperi (27%, 339 Votes)339
 • Do te shkojme, por ende nuk e kam vendosur se ku... (18%, 236 Votes)236
 • Po, do te shkojme jashte Shqiperise (11%, 144 Votes)144

Total Voters: 1 278

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Covid 19 dhe obeziteti, vëmendje...

Kushdo që mendoi se Covid-19 do të kursente fëmijët e kishte gabim. Virusi jo vetëm që prek edhe më të vegjlit, por në fëmijëri shkakton edhe një sërë efektesh të...

Letra për babagjyshin, nga nëna...

I dashur Babagjysh, Nuk do të kërkoj një kupon për disa rroba të reja ose telefonin e teknologjisë më të fundit. Gjithçka që dua për Krishtlindje është që fëmija im...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X