Pse gruaja gjate shtatzanise ka me teper ftohte se zakonisht?

0 0

Shtatzania është një periudhë në të cilën ndodhin shumë ndryshime, dhe këto ndryshime nuk kanë lidhje vetëm me pamjen e jashtme të gruas. Disa prej tyre gjatë kësaj periudhe ndiejnë më tepër ftohtë se zakonisht, shpesh kanë edhe ethe.
Përse ndodh diçka e tillë?
Në shtatzani i gjithë organizmi pëson ndryshime dhe muajt e parë mund të shoqërohen edhe me episode ethesh, madje mund të themi se këto të dridhura mund të konsiderohen si disa nga shenjat e para të shtatzanisë. Por çfarë i shkakton këto ethe dhe ndjesi të ftohti? Menjëherë pas ngjizjes temperatura e trupit rritet me 0.5 gradë për shkak të rritjes së nivelit të progresteronit, hormoni më i rëndësishëm në shtatzani. Ai ndikon edhe në qendrat e termorregullimit që ndodhen në hipotalamus.
Pikërisht për shkak të rritjes së temperaturës së brendshme gruaja ndien më shumë ftohtë. Të gjithë e dimë se rritja e temperaturës trupore shkakton të dridhura të ftohti. Zakonisht këto ndjesi shfaqen deri në trimestrin e dytë, kjo pasi në trimestrin e fundit temperatura bie dhe ethet zhduken.
Kur shfaqet më tepër kjo ndjesi?
Gruaja ka më tepër ftohtë kryesisht në mbrëmje. Nuk duhet të shqetësoheni aspak, këto të dridhura janë tepër normale. Në këtë rast duhet të futeni poshtë batanijeve dhe të pini një çaj të ngrohtë!

Lexoni edhe: Pse plaga e operacionit dhemb kur “prishet” moti


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X