Pse fëmija kruan hundën?

0 0

Ashtu si shumë zakone të tjera, kruajtja e hundës mund të lehtësojë stresin ose të jetë një mënyrë që fëmija të kalojë kohën. Disa njerëz e konsiderojnë atë një zakon nervor.

Por ky veprim nuk është domosdoshmërisht një shenjë se fëmija juaj është tepër i shqetësuar. Të vegjlit e kanë të vështirë të pastrojnë hundët në mënyrën e duhur, kështu që nëse irritohen nga hunda e bllokuar gjejnë zgjidhje në moment, pavarësisht se ku janë.

Fëmijët me alergji mund të kenë më shumë gjasa të kruajnë hundët.

Por ka lajm të mirë. Kruajtja e hundës së foshnjës nuk ka të ngjarë të zgjasë në moshë madhore. Shumica e fëmijëve heqin dorë përfundimisht, shpejt nga ky veprim.

Çfarë mund të bëj kur fëmija kruan hundën?

Mos e qortoni

Pa marrë parasysh sa e turpshme ose e “neveritshme” mund të jetë për të tjerët, nuk është mirë të bëni komente për këtë. Nëse e ndëshkoni fëmijën, ose vendosni gjëra pikante apo të shëmtuara në gishta, do të ketë efekt të kundërt. Fëmija do të ndihet keq që po ndëshkohet për një veprim të padëmshëm.

Mbani duart e fëmijës të zëna

Jepini fëmijës të mbajë në duar objekte që pëlqen, në mënyrë që të jetë i shpërqëndruar.

Konsultohuni me mjekun

Nëse jeni të shqetësuar, përmendeni këtë veprim të fëmijës në takimin me mjekun. Kjo mund të ndodhë sepse fëmija juaj është duke eksploruar hundën aq intensivisht sa po dëmton veten.

Prisni dhe shpresoni

Ndërsa fëmija juaj rritet, mund të humbasë interesimin për kruajtjen e hundës. Ai mund të përdorë duart për detyra më komplekse, siç është ndërtimi i lojërave me puzzle.

Lexo edhe: Pastroni hunden e femijes me anen e nje sprai nazal

')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X