Pse fëmija im 2 vjeç e do shumë rutinën?

0 0

Për ju, mund të duket e mërzitshme që fëmija juaj 2 vjeç ha të njëjtin vakt në të njëjtën kohë, në të njëjtën pjatë me të njëjtin pirun çdo ditë. Por për fëmijën tuaj, rutinat nënkuptojnë një burim të madh rehatie.

Të dijë se çfarë të presë, e bën atë të ndihet i sigurt. Zgjedhja e së njëjtës lodër në kohën e lojës, ose të njëjtin libër në kohën e gjumit, gjithashtu i jep fëmijës një ndjenjë kontrolli.

Ka përfitime “rutinë” për ju dhe partnerin tuaj gjithashtu. Nëse vogëlushi juaj është mësuar t’i bëjë gjërat në një mënyrë të caktuar, ka më pak të ngjarë t’i rezistojë kalimeve. Do ta kuptojë që kur thoni do ikim nga parku, është vërtet momenti për të ikur e për t’u kthyer të nesërmen.

Dhe për ju, të dini që mëngjesi është në 7:00 dhe dreka është në 11:00, dhe e hëna është dita e bibliotekës ndërsa e enjtja është për lojrat, do të thotë që ju të kaloni më pak kohë duke planifikuar. Për t’i mbajtur ditët, javët dhe muajt tuaj pa probleme, provoni të përfshini rutina të rregullta për kohën e gjumit, zgjimin, vaktet dhe pastrimin.

Mos harroni, në botën e fëmijëve të vegjël, familjariteti krijon bashkëpunim, jo ​​përbuzje.

Sigurisht, ekziston një zhgënjim nëse fëmijët përballen me ndryshime që devijojnë nga rutina e tyre. Prandaj shmangni këto situata kur mundeni dhe trajtojeni fëmijën me dhembshuri kur nuk mundeni.

Fëmija fillon të kuptojë se ndryshimi është i pashmangshëm, vetëm rreth moshës 3-vjeçare.

Lexo edhe: Si të menaxhoni ndryshimin e rutinës së fëmijës?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

“Si je me mësime?” Pyetja...

Një nga pyetjet që u bëhet shpesh fmëijëve sa herë takojnë të rritur është “Shkon mirë me mësim ti? Hë si je ti, nxënës i mirë?”. Këtë tematikë ka ngritur...

E vendosni fëmijën në sexholino...

Kur në makina është ftohtë, shumë prindërve u vjen natyrshëm që ta rehatojnë fëmijën në sexholino, duke u lënë xhupin veshur. Megjithatë, kjo është një praktikë e gabuar. Në rast...

Shkrimi me dorë ndihmon zhvillimin...

Kompjuterët dhe tabletët janë mjete thelbësore për të mësuar. Në kohë pandemish, me marrëdhënie të kufizuara shkollore dhe shoqërore, ata i lejuan fëmijët të ndiqnin mësimin, të flisnin me miqtë...

Ndryshimet e fëmijëve gjatë pandemisë:...

Nga njëra anë, problemet e gjumit dhe një rritje në konsumin e vakteve të ndërmjetme dhe përdorimit të TV. Nga ana tjetër, përmirësimi i marrëdhënies me vëllezërit e motrat dhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X