Pse fëmija im 2 vjeç e do shumë rutinën?

0 0

Për ju, mund të duket e mërzitshme që fëmija juaj 2 vjeç ha të njëjtin vakt në të njëjtën kohë, në të njëjtën pjatë me të njëjtin pirun çdo ditë. Por për fëmijën tuaj, rutinat nënkuptojnë një burim të madh rehatie.

Të dijë se çfarë të presë, e bën atë të ndihet i sigurt. Zgjedhja e së njëjtës lodër në kohën e lojës, ose të njëjtin libër në kohën e gjumit, gjithashtu i jep fëmijës një ndjenjë kontrolli.

Ka përfitime “rutinë” për ju dhe partnerin tuaj gjithashtu. Nëse vogëlushi juaj është mësuar t’i bëjë gjërat në një mënyrë të caktuar, ka më pak të ngjarë t’i rezistojë kalimeve. Do ta kuptojë që kur thoni do ikim nga parku, është vërtet momenti për të ikur e për t’u kthyer të nesërmen.

Dhe për ju, të dini që mëngjesi është në 7:00 dhe dreka është në 11:00, dhe e hëna është dita e bibliotekës ndërsa e enjtja është për lojrat, do të thotë që ju të kaloni më pak kohë duke planifikuar. Për t’i mbajtur ditët, javët dhe muajt tuaj pa probleme, provoni të përfshini rutina të rregullta për kohën e gjumit, zgjimin, vaktet dhe pastrimin.

Mos harroni, në botën e fëmijëve të vegjël, familjariteti krijon bashkëpunim, jo ​​përbuzje.

Sigurisht, ekziston një zhgënjim nëse fëmijët përballen me ndryshime që devijojnë nga rutina e tyre. Prandaj shmangni këto situata kur mundeni dhe trajtojeni fëmijën me dhembshuri kur nuk mundeni.

Fëmija fillon të kuptojë se ndryshimi është i pashmangshëm, vetëm rreth moshës 3-vjeçare.

Lexo edhe: Si të menaxhoni ndryshimin e rutinës së fëmijës?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Agjeneza dentare një problem jo...

Kur bëhet fjalë për çrregullimet dentare tek fëmijët, menjëherë mendohet për prishjen e dhëmbëve. Por ky nuk është problemi i vetëm i zakonshëm gjatë fëmijërisë (dhe moshës së maturuar). Ekziston...

5  arsye  përse deti është...

Këtu janë 5 arsye pse sjellja e fëmijëve tuaj në det është e mirë për ta: Uji i kripur i detit është një tonik për traktin respirator, për lëkurën e...

Rriten rastet e diabetit te...

Etje e tepërt, humbje peshe ndërsa vazhdoni të hani normalisht, sasi e shtuar urine: këto nuk janë simptoma për t’u nënvlerësuar, sepse ato mund të jenë shenja të një sëmundjeje...

Muzika, edhe në distancë ndihmon...

Efektet e dobishme të muzikës në trup dhe mendje nuk janë asgjë e re: tingulli stimulon aktivitetin nervor dhe njohës, ndihmon relaksimin, përmirëson gjendjen shpirtërore. Për këtë arsye, ajo është...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X