Pse duhet të vazhdojmë ushqyerjen me formulat e rritjes përtej vitit te pare te jetës?

0 0

Duket sikur të ishte dje dita kur fëmija juaj ishte një foshnjë e vogël që bënte gurgullima të vogla të ëmbla. Por tani bebi juaj është rritur. Ashtu si rrobat që vesh dhe gjërat argëtuese që i pëlqen të bëjë, dhe nevojat ushqimore do të jenë pak më ndryshe .

Pra, çfarë mund të bëni që të siguroheni që fëmija juaj do t’i marrë të gjitha lëndët ushqyese që i nevojiten për të qenë i shëndetshëm?

Vendimi që duhet të merrni fillon me përzgjedhjen me kujdes të qumështit të tij: formula e rritjes Aptamil kundrejt qumështit normal; Nje brand me histori shumëvjecare dhe kerkime shkencore apo nje brand ne zhvillim e sipër.

Ushqimi që hyn në organizmin e fëmijës suaj furnizon me energji trurin dhe trupin e tij për aktivitetet ditore. Çdo lëndë ushqyese është thelbësore për zhvillimin e fëmijës. Ai ka nevojë për një alfabet të tërë vitaminash dhe mineralesh.

Në një filxhan apo shishe qumështi Aptamil KINDERMILCH do të gjeni:

 • Kombinim unik Prebiotikesh GOS/FOS ne raportin (9:1) & Postbiotikë – Këto fibra imitojne veprimin e Oligosaharideve tek qumeshti i nënës duke përmiresuar florën e zorrëve te femijes e duke forcuar keshtu sistemin imunitar.
 • Omega-3 (DHA)– kontribuon në zhvillimin normal të shikimit.
 • Vitaminën A – Një lëndë ushqyese thelbësore për shikimin dhe zhvillimin e sistemin imunitar të fëmijës suaj.
 • Vitaminën C –ndihmon në mbajtjen e sistemit imunitar të fëmijës tuaj të fortë.
 • Vitaminën D –mban të shëndetshme kockat, dhëmbët dhe muskujt e fëmijës suaj.
 • Vitaminën E –vepron si një antioksidant, një lëndë ushqyese e fuqishme, që mbron fëmijën tuaj nga dëmtimi qelizor.
 • Grupin e vitaminave B (Vitamina B1, B2, B3, B6 & B12)-ndihmojnë zhvillimin e trurit dhe sistemit nervor, përdorimin dhe ruajtjen e energjisë së trupit, parandalimin e anemisë, mbështesin sistemin tretës, kontribuojnë për një lekurë të shëndetshme etj.
 • Hekuri – Trupi i fëmijës suaj përdor hekurin për të nxitur rritjen dhe zhvillimin në gjakun e tij, kockat, muskujt etj dhe zhvillimin e trurit.
 • Kalciumin – Ky mikronutrient është elementi ndërtues i gjakut, dhëmbëve, muskujve dhe shëndetit të kockave të fëmijës suaj.
 • Proteinat – Kur fëmija juaj merr një lëndim , trupi i tij përdor proteina për të ndihmuar në riparimin e dëmtimit të lëkurës, muskujve dhe indeve. Proteina është gjithashtu thelbësore për rritjen e duhur.
 • Jod-i domosdoshem për rritjen dhe funksionimin normal të hormonit të tiroides
 • Kaliumin – ndihmon lëngjet e brendshme të fëmijës suaj të qëndrojnë në ekuilibër, mbështet zhvillimin e muskujve dhe ruan funksionin e duhur të sistemit nervor.
 • Fosforin – Ky mikronutrient bashkëvepron me proteinat dhe kalciumin për të ndërtuar kockat dhe dhëmbët. Gjithashtu luan një rol kyç në rritjen, mirëmbajtjen dhe riparimin e qelizave dhe indeve të fëmijës suaj.
 • Folatet –është pjesë përbërëse e prodhimit të qelizave të gjakut dhe zhvillimit të shëndetshëm të trurit për fëmijën tuaj në rritje.
 • Biotinë –Biotina duhet falenderuar për thonjtë e vegjël të vegjël të fëmijës suaj, flokët e bukur dhe lëkurën super të butë të foshnjës.
 • Zinku – Ky mikronutrient i bën të gjitha! Ai ndihmon sistemin imunitar të fëmijës suaj, promovon funksionin e shëndetshëm të metabolizmit, e ndihmon fëmijën tuaj të shërohet nga plagët dhe madje luan një rol në ndjenjën e shijes dhe nuhatjes së fëmijës suaj.
 • Magnezi – Ai bën pak nga çdo gjë në trup. Ndihmon në rregullimin e funksionit të muskujve dhe nervave, ruan nivelet e duhura të sheqerit në gjak, ndihmon në prodhimin e proteinave, kockave dhe ADN-së dhe madje promovon nivelet ideale të presionit të gjakut.

Herën tjetër kur ti përgatisni vogëlushit tuaj filxhanin me Aptamil Kindermilch ose ju tashmë e dini çfarë “fshihet” në të.

Bota ku jetojmë po ndryshon me ritme shumë të shpejta. Me ushqyerjen e duhur dhe mbështetjen tuaj të fuqishme, fëmijet tuaj do të jenë të aftë të perballojnë cdo sfidë që sjell e ardhmja!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ide për vaktet e fëmijës...

Çfarë duhet të dini për ushqyerjen e fëmijës suaj 12 muajsh? Shumica e kalorive dhe ushqimit të foshnjës suaj tani duhet të jenë nga ushqimet e ngurta. Qumështi i lopës...

5 ushqimet detoks që duhet...

Tani që pak orë na ndajnë nga viti 2022 dhe kemi përpara një mbrëmje festive, jemi pothuajse të sigurt që askush nuk do t'i qëndrojë strikt regjimeve të shëndetshme ushqimore,...

PediaMilk® dhe Gjidhënia, si lidhje...

``Gjidhënia është pjesë përbërëse e procesit riprodhues: gjidhënia përfaqëson ushqimin natyral dhe ideal për të sapolindurin dhe sjell baza biologjike dhe emocionale të pashembullta në zhvillimin e fëmijës; prandaj shoqëria...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X