Pse duhet të pimë më shumë ujë në shtatzani dhe cila është sasia e duhur?

0 0

Pirja e sasisë së duhur të lëngjeve në ditë është thelbësore në të gjitha fazat e jetës, por gjatë nëntë muajve të pietjes së ëmbël, hidratimi i duhur është i një rëndësie të veçantë. Më shumë ujë gjatë shtatzënisë siguron mirëqenien e nënës dhe gjithashtu të fetusit, duke luftuar çrregullimet tipike të shtatzanisë.

Sa ujë duhet të pimë gjatë nëntë muajve

Në situata normale, sipas ekspertëve, konsumi i ujit është rreth një litër e gjysmë në ditë: ekuivalente me 8 gota ujë. Gjatë shtatzanisë, nevoja rritet për shkak të kushteve të veçanta fizike të gruas: një nënë e ardhshme duhet të pijë të paktën dy litra lëngje në ditë, madje edhe dy litra e gjysmë në mot të nxehtë, ajo kalon shumë kohë në një mjedis të thatë dhe të mbinxehur dhe djersit më shumë. Për të siguruar këtë hidratim, uji i thjeshtë është pija më e mirë.

Pijet që duhen konsumuar dhe ato që duhen shmangur

Nëse preferoni ujë në shishe, duhet të zgjidhni një lloj më të pasur me minerale, veçanërisht kalcium. Ky element është i rëndësishëm për të mbajtur kockat dhe dhëmbët e një gruaje të shëndetshme, duke siguruar gjithashtu një furnizim adekuat për fëmijën që po formohet brenda saj. Ju gjithashtu mund të merrni më shumë ujë gjatë shtatzanisë duke konsumuar rregullisht fruta dhe perime të freskëta, si dhe supa, lëngje perimesh.

Nga ana tjetër, shmangni pijet e ëmbla, të cilat sigurojnë shumë kalori dhe sheqer, duke ju rrezikuar rritje të diabetit gestacional dhe peshës së tepërt. Alkooli gjithashtu duhet të shmanget: pijet alkoolike janë të dëmshme për fetusin dhe absolutisht nuk mund të llogariten në lëngjet që mund të pihen gjatë shtatzënisë.

Pse është e rëndësishme të pini më shumë

Ka shumë arsye pse duhet të pini më shumë ujë gjatë shtatzanisë. Para së gjithash, uji ndihmon në mbajtjen e një vëllimi të duhur të gjakut dhe përmirëson qarkullimin edhe në placentë, duke siguruar furnizimin e ushqyesve për fetusin. Rregullon presionin e gjakut të gruas shtatzanë, stimulon diurezën, duke parandaluar rrezikun e infeksioneve të traktit urinar, para së gjithash cistitin i cili është mjaft i shpeshtë gjatë muajve të pritjes. Siguron hidratimin e duhur, veçanërisht në muajt e parë, kur të përzierat dhe të vjellat mund t’ju ekspozojnë ndaj humbjes së shtuar të lëngjeve. Së fundmi, pirja e sasive adekuate ndihmon në luftimin e kapsllëkut, një çrregullim që prek shumë gra gjatë shtatzënisë.

Ndërsa jeni shtatzanë, uji mund të jetë më i këndshëm duke e ftohur pak në frigorifer dhe mundësisht duke shtuar disa pika limon ose portokall, ose pak xhinxher të freskët i cili lehtëson ndjenjën e përzierjes dhe ndihmon tretjen.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shtazënia pa brenga – a...

E dashur nënë e ardhshme! Të kesh një shtatzëni të lumtur  nuk është e lehtë. Shqetësimet tuaja janë plotësisht normale, pasi pothuajse çdo grua shtatzënë përballet me to. Të jesh...

A mund të vaksinohen kundër...

Vaksina kundër Covid-19 është e sigurt në shtatzëni. Nëse një grua dëshiron t'i nënshtrohet asaj, ajo mund ta bëjë këtë në e qetë, padyshim pasi të ketë vlerësuar nevojën reale...

Lëvizjet e fetusit në bark,...

Lëvizjet e foshnjave në bark mund të ndihen si gjithçka: nga një përplasje, goditje, rrotullim ose sikur dikush po ju godet në brinjë nga brenda. Lloji i lëvizjes së foshnjës...

Gratë që tentojnë për fekondim...

Kur vendosni të filloni një proces të fekondimit të asistuar, është mirë të vlerësoni funksionimin e gjendrës tiroide. Lidhja mes gjëndrës tiroide dhe fekondimit të asistuar, shpesh nuk vlerësohet në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X