Pse duhet të flemë në anën e majtë në shtatzani?

0 0

 

Në fund të shtatzënisë sime me binjakët, gjithçka që dëshiroja të bëja ishte të rrija shtrirë në shpinë. Por, ndërkohë kisha dëgjuar se është më mirë që një grua shtatzanë të flejë në anë dhe mundësisht në anën e majtë.

Pse është më mirë fjetja në krahun e majtë sesa në të djathtin?

Sipas Shoqatës Amerikane të Shtatzënisë, ka disa probleme që mund të lindin kur një nënë e ardhshme fle në shpinë, që mund të arrijë deri në gjendje serioze  si presioni i ulët i gjakut.

Pesha e barkut në rritje rëndon në zorrët dhe enët e gjakut e kjo mund të ulë qarkullimin tek fëmija juaj.

Një studim i vitit 2015 nga Sidnei sugjeron se fjetja në pozicionin në shpinë mund të rritë edhe shanset për lindjen e parakohshme të foshnjave.

Sipas mjekëve fjetja në anën tuaj të majtë ndihmon në ruajtjen e mëlçisë nga pesha (e cila gjendet në anën e djathtë të trupit) dhe përmirëson qarkullimin e gjakut dhe qarkullimin në organet kryesore.

Nëse fjetja në anën e djathtë është dukshëm më e rehatshme për ju, duhet ta drejtoheni te mjeku për t’u këshillaur për shëndetin tuaj dhe të fëmijës.

Lexo edhe: Per sa ore gjume ka nevoje nje grua shtatzane? Cilat jane problemet e gjumit?

Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X