Pse bashkëshorti ju kërkon marrëdhënie seksuale pas lindjes?

Kërkojini kohë partnerit tuaj që të lidhet përsëri me veten, si dikush tjetër përveç ‘nënës’.
0 2

Një nga vështirësitë që hasin çiftet e reja pasi bëhen prindër është rifillimi i aktivitetit seksual, që për nënën mund të jetë një eksperiencë që e frikëson, ndërsa për babain e ri mund të ngjallë ndjenja jo fort pozitive pasi ndihet i refuzuar nga partnerja.

Rilindja e marrëdhënies suaj pas lindjes

Kjo nuk është një histori e trishtuar e një marrëdhënieje të humbur. Po, ka humbje të asaj që dikur ishte, por ka edhe rilindje. Në fakt, është diçka për të cilën duhet punuar në mënyrë aktive çdo ditë.

  1. Ripërkufizoni intimitetin

Intimiteti nuk ka pse të jetë seks, dhe seksi nuk duhet të jetë depërtues. Përqafime, puthje, fërkime, madje edhe ulur në divan duke prekur këmbët e njëri-tjetrit këto janë të gjitha format e intimitetit fizik që mund t’i bëjnë partnerët të ndjehen të lidhur.

  1. Krijoni hapësirë

Si nëna, ju vazhdimisht ju jepni të tjerëve. Por është e vështirë. Kërkojini kohë partnerit tuaj që të lidhet përsëri me veten, si dikush tjetër përveç ‘nënës’. Dilni me miqtë, bëni një klasë yoga, bëni diçka vetëm për ju. Do t’ju sjellë dobi të dyve.

  1. Filloni të flisni

Komunikoni hapur për seksin me partnerin tuaj. Ndani atë që po kaloni, në mënyrë që të mos ndjehet si refuzim personal. Riafirmoni dashurinë tuaj për ta dhe kujtojuni atyre (dhe vetes) se kjo është një periudhë e përkohshme. Flisni për nevojat dhe kufijtë tuaj.

  1. Konsideroni një mënyrë të re: “Jo këtë, por atë”

Çiftet më të suksesshëm mund të dëgjojnë nevojat e njëri-tjetrit. “Edhe nëse ata kanë ndonjë faj ose turp për të mos dashur të njëjtën gjë, ata mund të dëgjojnë partnerin e tyre”. Nëse njëri partner fillon intimitetin, por tjetri nuk është i interesuar, konsideroni se çfarë jeni të gatshëm të bëni. “Mund të thuash,” Unë nuk jam gati për të bërë seks tani, por ndoshta mund të bëjmë një banjë së bashku.”Jo kjo, por kjo.” Duke dëgjuar partnerin tuaj, por gjithashtu duke ofruar një alternativë për të cilën jeni rehat, ju anashkaloni spiralen e refuzimit dhe turpit.

Lexo edhe: Përse është i shëndetshëm kontakti seksual pas lindjes së fëmijëve?
  1. Pse bashkëshorti ju kërkon marrëdhënie seksuale pas lindjes? – pergrate.al

    […] Një nga vështirësitë që hasin çiftet e reja pasi bëhen prindër është rifillimi i aktivitet… […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Mund të keni të dridhura...

Ka shumë gjëra që do të doja të m'i kishte thënë dikush para se të lindja dhe në krye të listës është se do të dridhesha sikur të isha lakuriq...

Depresioni pas lindjes dhe pse...

"Gëzohu ”. "Shiko çfarë foshnje të bukur ke, si mund të trishtohesh". Këto dhe sugjerime të tjera shpesh u i thuhen gruas që vuan nga depresioni pas lindjes, në një...

Mesazh për nënën që sapo...

I dashur prind i fëmijës së sapo diagnostikuar me nevoja të veçanta, ti je gati të fillosh një udhëtim të ri. Do ta dish se çfarë duhet të prisësh? Çfarë...

Si është periudha pas lindjes...

Periudha pas lindjes nuk është ledhatime dhe fotografi të kuruara në mënyrë perfekte. Është privimi i gjumit dhe gjinj që rrjedhin. Janë pecetat e gjirit të mbushura me gjak. Është...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X