Pse bashkëshorti ju kërkon marrëdhënie seksuale pas lindjes?

Kërkojini kohë partnerit tuaj që të lidhet përsëri me veten, si dikush tjetër përveç ‘nënës’.
0 1

Një nga vështirësitë që hasin çiftet e reja pasi bëhen prindër është rifillimi i aktivitetit seksual, që për nënën mund të jetë një eksperiencë që e frikëson, ndërsa për babain e ri mund të ngjallë ndjenja jo fort pozitive pasi ndihet i refuzuar nga partnerja.

Rilindja e marrëdhënies suaj pas lindjes

Kjo nuk është një histori e trishtuar e një marrëdhënieje të humbur. Po, ka humbje të asaj që dikur ishte, por ka edhe rilindje. Në fakt, është diçka për të cilën duhet punuar në mënyrë aktive çdo ditë.

  1. Ripërkufizoni intimitetin

Intimiteti nuk ka pse të jetë seks, dhe seksi nuk duhet të jetë depërtues. Përqafime, puthje, fërkime, madje edhe ulur në divan duke prekur këmbët e njëri-tjetrit këto janë të gjitha format e intimitetit fizik që mund t’i bëjnë partnerët të ndjehen të lidhur.

  1. Krijoni hapësirë

Si nëna, ju vazhdimisht ju jepni të tjerëve. Por është e vështirë. Kërkojini kohë partnerit tuaj që të lidhet përsëri me veten, si dikush tjetër përveç ‘nënës’. Dilni me miqtë, bëni një klasë yoga, bëni diçka vetëm për ju. Do t’ju sjellë dobi të dyve.

  1. Filloni të flisni

Komunikoni hapur për seksin me partnerin tuaj. Ndani atë që po kaloni, në mënyrë që të mos ndjehet si refuzim personal. Riafirmoni dashurinë tuaj për ta dhe kujtojuni atyre (dhe vetes) se kjo është një periudhë e përkohshme. Flisni për nevojat dhe kufijtë tuaj.

  1. Konsideroni një mënyrë të re: “Jo këtë, por atë”

Çiftet më të suksesshëm mund të dëgjojnë nevojat e njëri-tjetrit. “Edhe nëse ata kanë ndonjë faj ose turp për të mos dashur të njëjtën gjë, ata mund të dëgjojnë partnerin e tyre”. Nëse njëri partner fillon intimitetin, por tjetri nuk është i interesuar, konsideroni se çfarë jeni të gatshëm të bëni. “Mund të thuash,” Unë nuk jam gati për të bërë seks tani, por ndoshta mund të bëjmë një banjë së bashku.”Jo kjo, por kjo.” Duke dëgjuar partnerin tuaj, por gjithashtu duke ofruar një alternativë për të cilën jeni rehat, ju anashkaloni spiralen e refuzimit dhe turpit.

Lexo edhe: Përse është i shëndetshëm kontakti seksual pas lindjes së fëmijëve?Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kate Midelton tregon për herë...

Ishte një moment historik për botën dhe një moment i frikshëm për një grua që sapo ishte bërë nënë për herë të parë. Kur Dukesha e Kembrixhit u largua nga...

Ti je nëna më e...

Po sikur ti të jesh mamaja më e mirë për fëmijët e tu dhe unë të jem më e mirë për të mitë? Po sikur ta besonim vërtet këtë? Mbaj...

Jemi ende shoqe të ngushta...

Ne u rritëm së bashku, ishim në dasmat e njëra-tjetrës dhe ëndërruam për ditën kur do t’i rritnim fëmijët tanë bashkë. Pastaj, BOOM. Fëmijët mbërrijnë, dhe nuk duhet shumë kohë...

Flet hapur aktorja e famshme:...

Si prindër, ju përpiqeni me të pamundurën për të bërë më të mirën për fëmijët tuaj, megjithatë, ndonjëherë mund të jetë e vështirë të shpëtoni nga ndjenja e fajit të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X