Problemet shendetesore qe mund te kete nje i porsalindur

0 0

Pas lindjes fёmija mund tё ketё probleme tё ndryshme qё mundohet t’i komunikojё me anёn e tё qarёs.
Cilat janё problemet qё njё i porsalindur mund tё shfaqё?
• Kolikat. Diagnoza e kolikës mund të bëhet duke përjashtuar shkaqe të tjera që foshnja mund të qaj. Të qarit me intensitet të lartë, i zgjatur është shenja kryesore e kolikës.
• Konstipacioni;
• Sëmundjen e refluksit gastroezofageal. Shenjat janё rikthimi ushqimit menjëherë pas ushqyerjes, përkul shpinën, qan më shumë se një orë në ditë përditë, ose ka lemzë, mund të refuzojnë të ushqehen, të kenë episode të apnesë, ose të kenë probleme për të shtuar në peshë.
• Intoleranca tranzitore ndaj qumështit të lopës. Intoleranca tranzitore ndaj proteinave të qumështit të lopës mund të ndodhë në foshnjat e muajve të parë të jetës. Kujdes nёse pini qumёsht lope dhe ushqeni me gji.
• E vuan njё depresion tё mundshёm prindëror ose ankth, ose paaftësi që të ndërveprojnë normal me foshnjën.
Fёmija mund tё ketё edhe:
Parehati lidhur me:
• Etjen ose urinë (vlerësoni teknikat e ushqyerjes: a është foshnja e ushqyer sa duhet?);
• Faktin nёse ёshtё shumë nxehtë ose shumë ftohtë (vlerësoni veshjen, temperaturën e dhomës në rreth 20-22°C);
• Krruhet shumë (pёr shembull ekzema ose rrobat, etiketat që e bëjnë të kruhet);
• Skuqje nga pelenat;
• Ajër i gëlltitur (nuk ka nxjerrë ajrin që ka marrë bashkë me ushqimin, mundohuni ta mbani në krah dhe ta bëni që të gromësijë që të nxjerri=ё ajrin);
• Dieta e nënës që ushqen me gji (pёr shembull ka marrё shumë kafe, çaj, ose lëngje që përmbajnë kafeinë, ose shumë alkool dhe ushqime pikante).


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X