Problemet ne zonen e bebelines

0 0

Dermatiti në zonën e bebelinës është një problem që haset shpesh gjatë 2 viteve të para të jetës, gjendje që shoqërohet me inflamacion në zonën gluteale, gjenitale si edhe rrëzë kofshëve. Në rastet më të lehta mund të shfaqet një skuqje më e lehtë dhe në rastet më të rënda edhe lezione.
Si ta kuptojmë se kur kemi të bëjmë me kandida?
Nëse në zonën e skuqur shfaqet edhe një “kornizë” e bardhë me siguri keni të bëni me kandida (myk).
Shkaqet
Shkaqet mund të jenë të shumta dhe këtu mund të përmendim: kontaktin e gjatë me urinën dhe feçet, prezantimin e një ushqimi të ri, përdorimin e një medikamenti të caktuar, prania e një bakteri apo kërpudhe e cila e përkeqëson edhe më tepër gjendjen, ndërrimi i rrallë i bebelinës, pra të gjithë këta faktorë favorizojnë lezionet e lëkurës.
Si ta trajtojmë problemin?
Gjëja më e mirë që mund të bëni është ta parandaloni duke evituar të gjithë faktorët e sipërpërmendur, duke e larë fëmijën gjithmonë me ujë të rrjedhshëm dhe duke evituar letrat e lagura, sidomos ato me parfum dhe alkool, si edhe duke përdorur një pastë (krem më i trashë) me faktor mbrojtës , duke evituar përdorimin e pudrës. Pasta zakonisht ka një përbërje oksid zinku (5-10%) në mënyrë që të jetë në gjendje të krijojë një shtresë mbrojtëse.
Po nëse tashmë nuk kemi mundur ta parandalojmë?
Në këtë rast mjeku mund të këshillojë përdorimin e një antimykotiku, antibiotiku etj. Gjatë kohës që do të jeni duke përdorur këtë medikament duhet ta lini lëkurën e fëmijës të ajroset sa më gjatë duke e hequr bebelinën për disa orë në ditë. Gjithashtu këshillohet të përdorni bebelina me masë më të madhe se zakonisht.

Lexoni edhe: Nderrimi i bebelines

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X