Problemet me mishrat e dhëmbëve mund të fshehin presion të lartë të gjakut

0 0

Një studim, i kryer nga Profesor Francesco D’Aiuto i Institutit Stomatologjik UCL Eastman në Londër dhe një anëtar i Sidp, Shoqërisë Italiane të Periodontologjisë dhe Implantologjisë, tregoi se si vuajtja nga periodontiti mund të fshehë rrezikun e një sëmundje tjetër, presionin e lartë të gjakut.

Mishrat e përflakur dhe të gjakosur, një nga shenjat dalluese të parodontitit, mund të jetë simptoma që diçka nuk është në rregull edhe në nivelin e presionit të gjakut dhe kështu të ndihmojë për të zbuluar të gjitha ato raste në të cilat hipertensioni është asimptomatik, domethënë nuk shfaqet me çrregullime të dukshme.

Studimi përfshiu 500 pjesëmarrës, përfshirë 250 prej tyre me periodontit të rëndë. U zbulua se 14% e njerëzve me periodontit vuanin nga presioni i lartë i gjakut kundrejt 7% të grupit të kontrollit, të gjithë faktorët e tjerë të rrezikut ishin të barabartë. Ky hetim ka shërbyer për të demonstruar se lidhja midis periodontitit dhe presionit të lartë të gjakut vendoset shumë përpara se të zhvillohet problemi i hipertensionit.

Një armik i heshtur

Hipertensioni prek 30% deri 45% të popullsisë së rritur në botë, një vrasës i heshtur që në shumicën e rasteve nuk shkakton probleme dhe është një nga shkaqet kryesore të vdekjes së parakohshme nga sulmi në zemër dhe goditja në tru. Periodontiti prek mbi 50% të individëve. Sipas profesorit D’Aiuto, hulumtimet tregojnë se bakteret periodontale shkaktojnë dëmtime të mishrave të dhëmbëve dhe gjithashtu shkaktojnë një përgjigje sistematike inflamatore që mund të favorizojë zhvillimin e sëmundjeve sistemike siç është hipertensioni. Studimi gjithashtu konfirmon numrin shqetësues të njerëzve që mund të vuajnë pa e ditur nga presioni i lartë i gjakut, me gjithë rrezikun e shëndetit kardiovaskular që ky problem sjell.

Trajtimi i periodontitit mund të favorizojë parandalimin dhe kontrollin e presionit të lartë të gjakut: arritja dhe mbajtja e shëndetit të mirë periodontal mund të ndihmojë në vonimin e shfaqjes së hipertensionit dhe mund të përmirësojë menaxhimin e sëmundjes tek njerëzit vuajnë prej tij.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Mosfunksionimi erektil, një trajtim i...

Mosfunksionimi erektil mund të trajtohet duke vepruar drejtpërdrejt në enët e gjakut të penisit. Kjo u zbulua nga revista shkencore e Mjekësisë Seksuale, e cila raportoi rezultatet inkurajuese të arritura...

Mjekësia gjinore, si ndryshojnë sëmundjet...

Burrat dhe gratë janë të ndryshëm, përfshirë edhe kur bëhet fjalë për shëndetin. Konfirmimi vjen nga mjekësia gjinore, e cila është zhvilluar shumë vitet e fundit, veçanërisht në Itali. Dallimet...

Pse disa njerëzve u dhëmbin...

Disa njerëz, për shkak të dhëmbëve tepër të ndjeshëm ndaj të ftohtit, nuk mund të shijojnë me kënaqësi një akullore, një pije alkoolike ose një pije freskuese. Vetëm mendimi do...

Personat që kanë masë më...

Personat me masë të ulët muskulore që preken nga Covid 19 rrezikojnë të pësojnë një infeksion me më shumë ndërlikime sesa ata me muskuj më të tonifikuar. Ky është rezultati...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X