Problemet e frymëmarrjes te fëmijët

0 0

Cilat janë shenjat e problemeve të frymëmarrjes te një fëmijë?

Një devijim nga modeli i zakonshëm i frymëmarrjes mund të tregojë një problem frymëmarrjeje. Këto janë shenjat që duhet të kontrolloni për të ditur nëse foshnja ka probleme me frymëmarrjen:

 • Frymëmarrje e shpejtë: prej më shumë se 60 frymëmarrje për minutë. Foshnja mund të marrë frymë me shpejtësi kur ngrihet apo qan, por jo kur fle ose qetësohet. Nëse fëmija gjithmonë merr frymë me shpejtësi, kontrolloni për simptomat e sëmundjes, siç është temperatura dhe dhimbja e barkut.
 • Frymëmarrje e parregullt me pauzë të zgjatur: Nëse foshnja pushon më shumë se dhjetë sekonda, atëherë ky është një shkak shqetësues. Nëse pushimi shkon përtej 20 sekondave, atëherë mund të jetë një shenjë apneje, e cila pengon frymëmarrjen për shkak të ajrosjes së ngushtë.
 • Hunda e zverdhur: Nëse foshnja ka vështirësi në marrjen e ajrit të mjaftueshëm në rrugët e frymëmarrjes, atëherë hunda do të duket e zverdhur.
 • Frymëmarrja me gojë: Nëse foshnja preferon frymëmarrjen përmes gojës, atëherë mund të jetë një tregues i vështirësisë për shkak të infeksionit. Një gjendje e tillë mund të shkaktojë apnea obstruktive të gjumit, e cila çon në probleme gjatë frymëmarrjes.
 • Thithja e frymëmarrjes me tërheqje: A e vini re se foshnja e tensionon gjoksin e tij / saj brenda çdo frymëmarrjeje? Bebi e ka mjaft të vështirë të marrë ajër të mjaftueshëm në mushkëri, gjë që është shenjë e një problemi të frymëmarrjes.
 • Kollitja e vazhdueshme: Nëse kolla është e vazhdueshme, atëherë ajo tregon një problem. Kollitja mund të jetë më e zakonshme kur foshnja vuan nga të ftohtit, sepse mukoza e tepërt shkakton bllokim të mushkërive, gjë që krijon vështirësi në frymëmarrje.

Gjendjet e mësipërme mund të zhduken pas disa momenteve, por në disa raste, duhet të çoni fëmijën tek mjeku menjëherë.

Kur duhet ta çoni fëmijën tek mjeku:

 • Frymëmarrja jashtëzakonisht e shpejtë: Nëse fryma është aq e shpejtë sa mund ta dëgjoni, fëmija mund të marrë frymë së paku 80 herë në minutë.
 • Grindet: Nëse fëmija grindet në çdo frymëmarrje, atëherë kjo tregon shqetësim të frymëmarrjes.
 • Zhurmë si fishkëllimë: Është shenjë e një gjendjeje komplekse që mund të kërkojë ndërhyrje me kirurgji. Mund të ndodhë edhe për shkak të sëmundjeve inflamatore si astma. Në të gjitha këto raste, sa më shpejt të fillojë trajtimi, aq më të mëdha janë shanset për rimëkëmbjen e foshnjës.
 • Lëkura bëhet blu: Ngjyra blu në majat e gishtave, buzë e faqe tregon një problem serioz të frymëmarrjes të quajtur cianozë. Një fëmijë me këtë gjendje mund të ketë nivele të ulëta të oksigjenit të gjakut dhe madje edhe komplikime kardiake që kanë nevojë për kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Diagnoza dhe trajtimi në kohë janë të nevojshme për të korrigjuar çdo problem të frymëmarrjes që ka fëmija.

Si trajtohen problemet e frymëmarrjes tek fëmijët?

Korrigjimi i një problemi të frymëmarrjes varet tërësisht nga diagnoza e shkakut themelor të problemit. Mjeku përcakton diagnozën bazuar në simptomat dhe kontrollin e modelit të frymëmarrjes duke përdorur një stetoskop.

Hapat e mëposhtëm të trajtimit mund të përdoren për korrigjimin e problemeve të frymëmarrjes:

 • Mjekimi: Në disa raste, sëmundja mund të trajtohet me ilaçe të cilat merren përmes përdorimit oral.
 • Aparat frymëmarrjeje: Disa sëmundje të frymëmarrjes mund të korrigjohen duke përdorur aparatin e frymëmarrjes. Një shembull është apnea e gjumit, e cila mund të trajtohet duke përdorur një maskë fytyre të presionit të vazhdueshëm pozitiv të rrugëve të frymëmarrjes (CPAP) të lidhur me një pajisje elektronike, që i lejon fëmijës të marrë frymë normalisht.
 • Kirurgjia: Disa sëmundje dhe anomali të rënda të sistemit të frymëmarrjes si laringomalacia mund të kërkojnë kirurgji.

Për të siguruar trajtimin në kohë të problemit të frymëmarrjes së foshnjës, prindërit duhet të jenë të vëmendshëm ndaj modeleve dhe të kontrollojnë nëse ata janë në rregull herë pas here.

Sa shpesh duhet ta kontrollojmë frymëmarrjen e foshnjës?

Në rastin ideal, mund të kontrolloni frymëmarrjen e foshnjës një herë ose dy herë në ditë. Ndoshta koha më e mirë për ta bërë këtë kur foshnja fle gjumë.

 • Kontrolloni tingujt anormalë: Qëndroni afër fëmijës dhe dëgjoni tingujt e pazakontë si fishkëllima, grindja etj. Gjithashtu mund të dëgjoni frymën e foshnjës për të kontrolluar nëse është në rregull.
 • Vëzhgoni lëvizjet që tregojnë shqetësim: Shihni për çdo tregues të lëvizjeve anormale të gjoksit. Kontrolloni nëse gjoksi duket sikur tërhiqet ose lëviz më shpejt se ç’duhet.
 • Kërkoni simptoma të tjera: Një fëmijë mund të ketë frymëmarrje jonormale në rast se ai ose ajo ka temperaturë ose simptoma të tjera të gripit. Mund të kontrolloni temperaturën duke prekur ballin e foshnjës dhe normën e zemrës duke mbajtur dorën tek fëmija. Vlerësimi i gishtave për ngjyrimin blu është një mënyrë tjetër për të kontrolluar problemin e frymëmarrjes.
 • Vëzhgoni ndryshimet në sjelljen dhe rutinën e foshnjës: A është frymëmarrja më e shpeshtë? A duken të lodhur dhe nuk tregojnë interes për të luajtur? Të gjitha këto simptoma, së bashku me praninë e frymëmarrjes jonormale, mund të tregojnë një problem.

Si mund ta ndihmoni foshnjën të ketë frymëmarrje të  rregullt?

Këshillat e mëposhtme mund të ndihmojnë:

 • Lëreni foshnjën të flejë në shpinë: Gjumi në shpinë është pozicioni më i mirë i gjumit për një fëmijë. Ai siguron që ezofagu të mbetet më i ulët se trakeja dhe nuk lejon që ushqimi të akumulohet në hapjen e trakeve.
 • Mos e vendosni objekte të tjera në krevatin e foshnjës: Mos vendosni lodra e gjëra të tjera, vendi ku fle fëmija duhet të jetë sa më i zbrazët.
 • Flini me foshnjën në të njëjtën dhomë: Ekspertët e pediatrisë i rekomandojnë prindërit dhe foshnjat të flenë në të njëjtën dhomë. Kjo ju ndihmon të zbuloni ndonjë ndërlikim ose probleme me frymëmarrjen.
 • Mbajeni fëmijën larg nga tymi: Tymi, sidomos ai i duhanit, mund të shkaktojë inflamacionin e rrugëve të frymëmarrjes së foshnjës dhe të rrisë rrezikun e apneas së gjumit. Për këtë arsye, sigurohuni që dhoma e foshnjës është e lirë nga tymi dhe madje edhe nga pluhuri. Asnjëherë mos pini duhan ose mos lejoni të tjerët të pinë duhan rreth fëmijës.

Lexo edhe: Çrregullimet e frymemarrjes ne gjume shkaktojne probleme te femijet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X