Probleme me thonjtë në shtatzani, çfarë duhet të bëjmë dhe çfarë jo

0 0

Problemet me thonjtë gjatë shtatzanisë

Gjatë periudhës së shtatzanisë, thonjtë e mi po rriten shumë shpejt, por gjtihashtu janë të thatë e të brishtë. A ka ndonjë këshillë ose diçka që mund të bëj për to?

Pothuajse çdo pjesë e trupit tuaj ndryshon gjatë shtatëzanisë, përfshirë këtu edhe thonjtë. Falë rritjes së presionit të gjakut dhe niveleve të hormoneve, mund t’i vëreni që ato rriten më shpejt dhe janë më të gjatë se normalja. Lajmi i keq është që këto ndryshime mund të rezultojnë me thonj të hollë dhe të dobët që plasariten dhe thyhen.

Sugjerimi: Përdoreni këtë si një mundësi për të përkëdhelur dhe llastuar veten tuaj! Bëni një vizitë në sallon dhe kënaquni duke bërë një trajtim. Sigurohuni që salloni të jetë i ajrosur mirë për të shmangur pluhurin (gratë shtatzëna janë jashtëzakonisht shumë të ndjeshme gjatë kësaj periudhe).

Aplikoni lirshëm locion në duart dhe rrëzat e thonjve tuaj dhe shmangni  përdorimin e açetonit, sepse i than shumë duart, duke hequr lagështinë e lëkurës.

Është parë gjithashtu se kapsulat e xhelatinës dhe vitaminat para lindjes që përmbajnë biotinën e vitaminës B-komplekse, të dyja të sigurta gjatë shtatëzanisë, përmirësojnë forcën e thonjve.

Lexo edhe: Thonj me xhel në verë, çfarë duhet të bëni?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shtazënia pa brenga – a...

E dashur nënë e ardhshme! Të kesh një shtatzëni të lumtur  nuk është e lehtë. Shqetësimet tuaja janë plotësisht normale, pasi pothuajse çdo grua shtatzënë përballet me to. Të jesh...

A mund të vaksinohen kundër...

Vaksina kundër Covid-19 është e sigurt në shtatzëni. Nëse një grua dëshiron t'i nënshtrohet asaj, ajo mund ta bëjë këtë në e qetë, padyshim pasi të ketë vlerësuar nevojën reale...

Lëvizjet e fetusit në bark,...

Lëvizjet e foshnjave në bark mund të ndihen si gjithçka: nga një përplasje, goditje, rrotullim ose sikur dikush po ju godet në brinjë nga brenda. Lloji i lëvizjes së foshnjës...

Gratë që tentojnë për fekondim...

Kur vendosni të filloni një proces të fekondimit të asistuar, është mirë të vlerësoni funksionimin e gjendrës tiroide. Lidhja mes gjëndrës tiroide dhe fekondimit të asistuar, shpesh nuk vlerësohet në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X