Probiotikët ndihmojnë shëndetin e gojës së fëmijëve

0 0

Sot flitet shumë për probiotikët, mikroorganizmat e mirë që kontribuojnë në shëndetin e florës bakteriale të organizmit, të ashtuquajturës mikrobiota. Ky grup bakteresh gjendet pothuajse kudo në trup, për shembull në zorrë, në mukozat dhe në shumë inde. Ka edhe shumë në zgavrën e gojës, ku sipas ekspertëve, të paktën 500-700 specie bakteriale të probiotikëve bashkëjetojnë për shëndetin e gojës edhe tek fëmijët.

Roli i probiotikëve

Probiotikët janë mikroorganizma që jetojnë në trup dhe ndihmojnë në mbajtjen e tij të shëndetshëm. Pro-bios në fakt do të thotë “për jetën”. Ato janë të pranishme në miliarda në traktin e zorrëve, ku luftojnë mikrobet e dëmshme përgjegjëse për ndryshimet e mukozës, përmirësojnë aktivitetin e sistemit të mbrojtjes, luftojnë simptomat e kolitit dhe gastroenteritit. Ato janë gjithashtu të dobishme në sëmundjet kronike të tilla si sëmundja celiake ose sëmundja Crohn. Probiotikët gjithashtu ndihmojnë trupin për të kundërvepruar me fillimin e vaginitit dhe infeksioneve të ndryshme, për të përmirësuar metabolizmin e sheqerit dhe, sipas studimeve të fundit, gjithashtu mbajnë të shëndetshëm dhëmbët dhe mishrat, si dhe mbrojnë mukozën që shtrihet në zgavrën e gojës.

“Miqtë” e dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve

Probiotikët për shëndetin e gojës luajnë një numër rolesh të ndryshme dhe të rëndësishme edhe kur bëhet fjalë për fëmijët. Për shembull, duket se lactobacilli dhe bifidobacteria kundërshtojnë aktivitetin e Streptococcus mutas, një bakter i pranishëm në pështymë që mund të rrisë rrezikun e kariesit dentar, gjithmonë me kusht që të vërehet higjiena e duhur orale që nga vitet e para të jetës. Disa lloje të tilla si Lactobacillus reuteri, brevis dhe Lactobacillus casei shirota luftojnë proceset inflamatore të mishrave të dhëmbëve, të cilat ju ekspozojnë ndaj rrezikut të gjakderdhjes dhe me kalimin e kohës predispozojnë për sëmundje periodontale. Probiotikë të tjerë si Bacillus subtilis dhe Lactobacillus salivarius ngadalësojnë proceset e formimit të pllakave bakteriale që grumbullohen në bazën e dhëmbëve dhe në xhepat e mishrave të dhëmbëve. Gjithashtu lloje të tjera të probiotikëve ndihmojnë në kontrollin e dysbiosis që shkakton erën e keqe të gojës dhe luftojnë shfaqjen e ndryshimeve për shkak të kërpudhave, të tilla si Candida orale.

Merrini përmes ushqimit

Sipas ekspertëve nga Shoqata Italiane e Periodontologjisë dhe Implantologjisë, probiotikët për shëndetin e gojës janë të pranishëm në shumë ushqime. Ushqyerja me gji pasuron trupin e foshnjës me bifidobaktere që janë të rëndësishme për shëndetin e zorrëve dhe të gjithë organizmit. Probiotikët janë gjithashtu të pranishëm në kos, kefir, qumështet e fermentuara, në djathrat e freskët. Veprimi i këtyre baktereve miqësore rritet nëse të ashtuquajturit prebiotikë merren edhe në dietën ditore, substanca që përbëjnë vetë ushqimin e baktereve të mira. Prebiotikët gjenden në shumë ushqime të pasura me fibra, për shembull në drithërat, banane, mollë, shumë lloje të sallatave. Ushqime që mund dhe duhet të jenë pjesë e dietave ditore të fëmijëve. Probiotikët dhe prebiotikët së bashku veprojnë në mënyrë sinergjike për të mirën e të gjithë organizmit.

Higjiena e gojës mbetet thelbësore për shëndetin e dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve. Nga vitet e para është e domosdoshme që të mësohet fëmija të përdorë një furçë dhëmbësh të vogël dhe të butë, duke e ndihmuar atë në pastrimin duhur. Vetëm pas 5-6 vjetësh këshillohet të shtoni një dozë shumë të vogël pastë dhëmbësh, e formuluar për të vegjlit.

Lexo edhe: Probiotikët, bakteret e mira të nevojshme për trupin e fëmijëve


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Si të mbrojmë stomakun gjatë...

Antibiotikët kryejnë funksionin e eliminimit të infeksioneve bakteriale brenda trupit. Por antibiotikët nuk pastrojnë vetëm sëmundjen që shkaktojnë bakteret e këqija. Ata gjithashtu vrasin bakteret "e mira" të pranishme në...

Sekreti në ushqyerje që na...

EPIC, një studim i fundit multidisiplinar i publikuar në revistën shkencore "PLOS Medicine", ka treguar se shumëllojshmëria e ushqimit është baza e jetëgjatësisë. Për studiuesit, në fakt, "diversiteti në të...

Ide për ushqime të shëndetshme...

Ditët e fundit është bërë publik lajmi se Ministria e Arsimit dhe e Shëndetësisë kanë vendosur të ndalojnë disa ushqime që konsiderohen të pashëndetshme për t’u marrë me vete nga...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X