X

Kryesore

Prindërit që e përdorën humbjen e fëmijës për t’u dhënë shpresë

 

Brenda një muaji mund të ndodhin shumë gjëra. Për çiftin Carissa dhe Brian periudha 1-mujore shënoi fillimin dhe mbarimin e një jete. Kur çifti shkoi për ultratingullin e dytë të foshnjës së tyre, iu shemb bota kur mjeku u tha “Më vjen keq, fëmija nuk ka rrahje zemre”.

Më 29 nëntor, Carissa dhe burri i saj ishin të entuziasmuar kur zbuluan se prisnin një fëmijë. Por ky entuziazëm mbaroi më 19 dhjetor kur morën lajmin e hidhur se zemra e fëmijës së tyre kishte ndaluar.

“Nuk mund të shihja ekranin ku dukej fëmija im, por pashë fytyrën e përlotur të bashkëshortit tim, i cili uli kokën dhe aty kuptova gjithçka. I vura dorën në shpinë dhe fillova të bërtas.

Duhet të përgatiteshim për t’i thënë lamtumirë fëmijës sonë. Përpara se të futesha në kirurgji, im shoq më puthi dhe më tha se më donte. Gjëja e fundit që më kujtohet ishin lotët që më rrodhën ndërsa mbylla sytë”.

Përjetimi i një humbjeje si kjo mund të jetë jashtëzakonisht i vështirë për një çift. Çiftet kanë tendencë të zemërohen me njëri-tjetrin. Por në këto kohë të vështira është mirë t’i kujtoni vetes se çfarë ju bashkoi në fillim, të kujtoni dashurinë e madhe që keni për njëri-tjetrin dhe kjo do t’ju ndihmojë të ktheheni në rrugën e duhur.

“Unë ende e quaj fëmijën tim të humbur një mrekulli. Sepse ai ishte mrekullia jonë. Kjo na mban me shpresë. Unë do të jetoj me këtë ndjenjë, të paktën muajt në vijim teksa përpiqem për një shtatzani të dytë”.

Në raste të tilla, ose kur keni vështirësi për të ngelur shtatzanë, gjëja më e mirë që mund të bëni është të flisni me njerëzit e besuar, për të kuptuar se nuk e mbani vetëm këtë barrë.

Lexo edhe: Pse u tregova njerezve me shume per humbjen e femijes sesa per shtatzanine

Comments

comments

Loading...
Me shume ne: Nje guide e pergjithshme
nena i kerkon ftese shoqeve, nena, ftese, shoqe
Të dashur miq më ftoni edhe mua për të dalë edhe pse ju kam thënë jo, kam nevojë dhe unë pavarësisht se jam nënë

  Më ka ndodhur të shikoj fotografi në rrjete sociale të miqve të mi kur kanë dalë dhe unë kam...

Close