Pozicionet e favorshme që fëmija të gromësijë

0 0

 

Gromësima është nxjerrja tipike (e zhurmshme!) e ajrit nga goja e foshnjës që ndodh pak pasi ai ka mbaruar ushqimin, ose qumështin e gjirit apo qumështin me biberon. Ndodh që, ndërsa gëlltitet qumështi, formohet një “flluskë” ajri në stomak që “lëviz” kur fillon tretja, duke e bezdisur foshnjën. Prandaj, është e rëndësishme të gromësijë, rezistojini dëshirës që ta vini menjëherë në shtrat edhe nëse duket i përgjumur.

Megjithatë mos u mundoni të “prodhoni” patjetër gromësimë. Nëse fëmija duket se nuk do të bëjë diçka të tillë, nuk ka pse e bën patjetër, kjo nuk do të thotë se ka diçka që e bezdis në stomak.

Megjithatë për të ndihmuar fëmijën të nxjerrë ajrin që ka gëlltitur me ushqim, është e rëndësishme ta mbani në krahë, me fytyrë nga supi juaj. Sigurohuni që të qëndroni me bark dhe shpinë drejt, po ashtu edhe tek fëmija duhet të jenë drejt jo të përkulura.

Ose mund ta vendosni barkun e fëmijës në gjunjët tuaj, ndërsa ju jeni ulur.

Është e këshillueshme kryerja e një masazhi të butë në anën e pasme.

Ta dini!

Gromësima menjëherë pas qumështit është e rëndësishme sepse nxjerrja e ajrit ndihmon foshnjën të tresë ushqimin. Por mos u shqetësoni, nëse nuk ndodh.

Lexo edhe: Çfare eshte refluksi i heshtur dhe ku ndryshon nga ai normal?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X