Portokallet dhe manderinat ju ndihmojnë për të humbur peshë, ja se si

0 0

Portokallet dhe mandarinat janë aleate të shëndetit, falë pranisë së vitaminës C, antioksidantëve dhe fibrave. Por jo vetëm. Ato gjithashtu përfaqësojnë një armë shtesë për të humbur peshë. Merita i takon një molekule: nobiletinës, e pranishme në këto fruta agrumesh, me veti dobësuese, e cila gjithashtu duket se mbron nga efektet negative të mbipeshës, nga arterioskleroza te diabeti. Zbulimi është rezultat i një studimi të kryer nga ekspertë nga Universiteti i Ëestern Ontario në Kanada dhe botuar në Journal of Lipid Research.

Mbajnë larg kolesterolin

Studiuesit zbuluan se duke ushqyer minjtë me një dietë me shumë yndyrë, me kolesterol të lartë dhe duke shtuar një dozë nobiletinë në vaktet e tyre, kafshët nuk shtuan peshë dhe nuk zhvilluan rezistencë ndaj insulinës si kafshët e tjera që ndjekin të njëjtën dietë pa marrë këtë molekulë. Gjithashtu është vërtetuar se kjo molekulë favorizon regresin e pllakave arteriosklerozës.

Efektet pozitive në diabet

Ekspertët janë përpjekur të identifikojnë mekanizmin e veprimit të molekulës që duket efektiv edhe për humbjen e peshës, por deri më tani ata kanë arritur të zbulojnë vetëm se nobiletina vepron në molekulat e prekura nga ilaçet që përdoren aktualisht kundër diabetit (të tilla si për shembull, metformina). Prandaj, portokallet dhe mandarinat jo vetëm që ndihmojnë në humbjen e peshës por gjithashtu mbajnë nën kontroll diabetin falë Esperinës, një antioksidant që bllokon sheqernat duke shmangur kështu një rritje të sheqerit në gjak.

Lëngu i portokalleve dhe manderinave

Lëngu i portokalleve dhe mandarinave është një aleat i shkëlqyeshëm për shëndetin, pasi vitamina C ndihmon në forcimin e sistemit imunitar.

Lexo edhe: Sallate me fruta dimri


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Këshilla për të menaxhuar fëmijët...

Nuk janë të paktë fëmijët që, njëherë para ngrënies, fillojnë të bëjnë naze në tryezë. Ata kthejnë kokën, shtrëngojnë buzët për të refuzuar ushqimin, shpesh ngrihen nga karriget e tyre...

18 ide për vakte të...

Koha e vakteve të ndërmjetme është shumë e rëndësishme për të vegjlit, sepse u ofron atyre mbështetje thelbësore energjetike midis mëngjesit dhe drekës ose mes drekës dhe darkës. Fëmijët shpenzojnë...

Metabolizmi nuk ngadalësohet me rritjen,...

Nuk ka kuptim të fajësoni metabolizmin tuaj nëse prekeni nga mbipesha ose obeziteti në moshë të rritur. Një studim nga John Speakman i Universitetit të Aberdeen që përfshin 6400 individë...

Ushqimet e para të bebit,...

Si fillim, këshillohet t'ja jepni ushqimet me radhë bebit tuaj. Kjo ju ndihmon të kuptoni nëse fëmija ka ndonjë problem me ushqime të caktuara, si për shembull alergji. Prisni 3...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X