Po sikur të bëj jashtëqitje (të dal jashtë) gjatë lindjes?

0 0

Frika nga dhimbja gjatë lindjes zakonisht kryeson listën e frikërave të çdo nëne shtatzënë. Por ekziston një frikë tjetër e zakonshme që fshihet në dhomën e lindjes – të defekoni në shtratin e lindjes. Nënave të ardhshme shpesh u jepet këshilla që të shtyjnë , për të ndihmuar që fëmija të dalë më shpejt. Por duke bërë këtë, ka të ngjarë që të dalë edhe pak jashtqitje (edhe nëse ndodh, sasia do të jetë shumë e vogël). Është një nga shqetësimet më të zakonshme por më pak të diskutuara të grave shtatzëna në mbarë botën. A do t’i kenë jashtëqitje gjatë lindjes? Dhe nëse ndodh, si do t’i “mbijetojnë këtij turpi të madh”?

Jashtëqitja gjatë lindjes

Së pari, këtu është një shpjegim se pse mund të ndodhë:

Pse disa gra bëjnë jashtëqitje gjatë lindjes?

Përgjigja e thjeshtë për këtë pyetje është se ju po përdorni të njëjtët muskuj për të shtyrë fëmijën tuaj si ata që përdorni kur bëni jashtëqitje. Gjatë lindjes, fëmija juaj duhet të zbresë përmes legenit.

Kjo shkakton presion në organet tuaja të brendshme, veçanërisht në zorrën e trashë dhe rektum.

Ndërsa fëmija lëviz nëpër kanalin e lindjes, zorra juaj e trashë shtrydhet si një tub pastë dhëmbësh.

Nëse zorra e trashë juaj nuk është zbrazur para fillimit të lindjes, presioni i lëvizjes së foshnjës tuaj mund të shtyjë jashtë çdo jashtëqitje të mbetur në pjesën e poshtme të zorrës së trashë.

Shumë gra natyrshëm kanë një lëvizje të zorrëve në fazat e hershme të lindjes, falë lirimit të prostaglandinave. Ky hormon është i përfshirë natyrshëm në funksionimin normal të zorrëve dhe përgatit trupin tuaj për lindje.

Gjatë fazave shumë të hershme të lindjes, gratë mund të ndiejnë nevojën për të zbrazur zorrët e tyre dhe të përjetojnë diarre. Kjo zbrazje zvogëlon sasinë e jashtëqitjes që mbetet në zorrën e trashë dhe do të thotë se më vonë gjatë lindjes ka më pak mundësi që të shtyhet jashtë.

Gratë me epidurale mund të kenë më shumë gjasa të nxjerrin jashtëqitje gjatë lindjes për shkak të mos ndierjes së nevojës për të zbrazur zorrën e tyre. Muskujt në dyshemenë pelvike mund të jenë më të relaksuar dhe/ose të lëshojnë jashtëqitjen në rektum në mënyrë natyrale ose kur foshnja po kalon përmes kanalit të lindjes.

A mund të parandaloj jashtëqitjen gjatë lindjes?

Fatkeqësisht, askush nuk mund të parashikojë nëse do të bëni jashtëqitje gjatë lindjes.

Shumë vite më parë grave u bënin klizma për të pastruar herët zorrën e trashë, me besimin se kjo do të parandalonte ndotjen gjatë lindjes ose madje do t’i lejonte fëmijës më shumë hapësirë për të zbritur.

Një rishikim i Cochrane i vitit 2013 zbuloi se klizmat nuk shfaqnin përfitime për gratë në lindje, madje mund të rrisnin potencialisht rrezikun e infeksionit për shkak të rrjedhjes së feçeve të ujshme dhe ishte një procedurë e pakëndshme dhe e dhimbshme.

Vaji i kastorit për të “pastruar”

Disa gra rekomandojnë vajin e kastorit si një mjet për të zbrazur zorrët para lindjes (ose edhe për të nisur lindjen). Vaji i ricinit është një laksativ i lëngshëm dhe shkakton zbrazje me forcë të zorrëve, duke përfshirë diarre, ngërçe dhe të vjella. Dhe kush dëshiron që të merret me këtë gjatë lindjes?

Ekziston një besim që vaji i kastorit mund t’i bëjë foshnjat të kalojnë mekoniumin (lëvizjen e tyre të parë të zorrëve) në mitër, duke rritur rrezikun e komplikimeve. Ka pak prova për të vërtetuar këtë teori, por vaji i kastorit definitivisht nuk është një sugjerim për ta marrë në konsideratë.

Shtyrja në tualet mund të jetë një opsion i mirë

Nëse nuk keni bërë një epidurale, ulja në tualet mund t’ju ndihmojë mendërisht të ‘lëshoni’ nëse ka mbetur jashtëqitje në zorrën tuaj të trashë, veçanërisht nëse frenoni të shtyni nga frika. Ju gjithashtu mund të ndjeni se keni më shumë privatësi në këtë pozicion, gjë që mund t’ju ndihmojë të lironi muskujt tuaj. Disa gra preferojnë të lindin në tualet për këtë arsye.

Gjatë shtatzënisë, duhet të shikoni marrjen e ujit dhe fibrave, për të shmangur kapsllëkun, pasi sistemi juaj tretës ka tendencë të ngadalësohet falë hormoneve të shtatzënisë. Të konsumoni shumë ujë dhe ushqime të pasura me fibra mund të nënkuptojnë që ju keni më pak gjasa të keni jashtëqitje në zorrën e trashë kur jeni në lindje.

Ushtrimi është gjithashtu një mënyrë e mirë për të inkurajuar zorrët tuaja që të vazhdojnë të lëvizin rregullisht, edhe nëse është një shëtitje ditore jo intensive.

Gjatë lindjes, sigurohuni që të bëni pushime në banjë. Të kesh një fshikëz plot (ose zorrë) mund të ndërhyjë në shtyrje dhe madje të shkaktojë dhimbje.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Goditja në tru parandalohet me...

Dihet se edhe ushqimi luan një rol themelor në uljen e rrezikut për të pësuar goditje në tru. Por cilat ushqime të zgjidhni? Një studim i fundit nga spitali "Brigham...

Oraret e gjumit dhe ushqyerjes...

Orari i duhur i gjumit të foshnjës mund ta ndihmojë fëmijën tuaj të flejë më mirë gjatë natës dhe gjatë dremitjeve të ditës. Kjo faqe ka shembuj të orareve të...

Orari i gjumit për fëmijën...

Disa fëmijë 14 muajsh janë ende duke bërë dy dremitje, megjithëse shumë prej tyre do të kalojnë në vetëm rreth kësaj moshe. Por ky moment mund të marrë kohë edhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X