Po kerkoni nje shtatezani? I thoni “po” ketyre ushqimeve

0 0

Kërkoni një shtatëzani? Kujdesuni si fillim për ushqimin që vendosni në tryezën tuaj. Ja çfarë nuk duhet asnjëherë të mungojë në dietën tuaj ushqimore:

  • Në treg mund të gjeni lloje të ndryshme orizi. Ai duhet të jetë “parboiled” ose integral.
  • Frutat dhe perimet. I lini më shumë hapësire konsumimit të atyre me përmbajtje të vitaminës C si: agrumet, kiwi, mollët, luleshtrydhet, dardhat, frutat e pyllit, domatet, specat dhe brokoli.
  • Buka dhe makaronat. Edhe në këtë rast do t’ju këshillonim të zgjidhnit ato integrale. Një këshillë tjetër që mund t’ju japim është edhe zierja e makaronave në mënyrë jo të plotë (al dente) kjo pasi kështu organizmit do t’i nevojitet më shumë kohë për të shndërruar karbohidratet në sheqerna.
  • Drithërat e mëgjesit. Ato mund të konsumohen edhe si ushqim ndërmjet vakteve dhe do t’ju këshillonim të përdornit ato integrale të cilat janë më të pasura me fibra. Falë tyre përthithja e elementëve ushqyes zgjat më shumë.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X