Pjesa e legenit pas lindjes, disa këshilla

Legeni juaj ndikohet shumë nga qëndrimi që ju mbani dhe zakonet e frymëmarrjes. Ndarja e muskujve andominalë pë t’ju përshtatur mbajtjes së fëmijës, bie e gjitha mbi legen dhe nëse ka një mungesë barazpeshe në zonën e barkut, efekti mbi legen do të jetë shumë negativ.
0 0

Pjesa e legenit (dyshemeja pelvike), edhe për ne që nuk kemi bërë lindje natyrale, luan funksionin e tij dhe ne nuk jemi më pak nëna se të tjerat, apo jo?

Së pari, shtatzania në vetvete është një përvojë e mundshme dhe transformuese për legenin. Bebi përdor legenin për gjithçka që lidhet me akomodimin e tij gjatë qëndrimin brenda trupit tonë.

Legeni juaj ndikohet shumë nga qëndrimi që ju mbani dhe zakonet e frymëmarrjes. Ndarja e muskujve andominalë pë t’ju përshtatur mbajtjes së fëmijës, bie e gjitha mbi legen dhe nëse ka një mungesë barazpeshe në zonën e barkut, efekti mbi legen do të jetë shumë negativ.

Më kanë pyetur shumë për ushtrime që përmirësojnë legenin pas lindjes, por nuk ka asnjë ushtrim specifik që prek këtë zonë. Megjithatë, kujdesi nuk duhet të mungojë si nga gratë ashtu edhe nga burrat. Mbajtja e posturës së duhur gjatë aktivitetit fizik, apo gjatë kohës që mbajmë bebin në krah është shumë e rëndësishme dhe efektet e të gjitha sjelljeve tona ndihen në një afat të gjatë kohor.

Dhe e fundit, por jo më pak e rëndësishmja, përpiquni ta shikoni trupin si diçka që meriton dashuri dhe kujdes për gjithë atë që ka kaluar, jo diçka që duhet ndryshuar.

Lexo edhe: Si të lehtësojmë dhimbjen e anësoreve të legenit gjatë shtatzanisë?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Gjërat që nuk i prisja...

Duke qenë nënë për herë të parë, kishte aq shumë gjëra që nuk i dija për lindjen derisa e jetova atë përvojë. Edhe pse isha vetë profesioniste në fushën e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X