loading

Pjepër jeshil apo portokalli, cili është më i mirë për shëndetin?

Cilat jane vlerat ushqyese te pjeprit jeshil dhe atij portokalli? I gjeni ne tabelen e meposhtme.
Se cilin prej tyre duhet te zgjidhni, varet nga preferencat tuaja.
0 0

Të dyja këto fruta janë varietete të ndryshme të të njëjtit lloj me disa dallime mes tyre.

Përfitimet shëndetësore

Edhe pjepri jeshil edhe ai i verdhë përmbajnë shumë vitamina, minerale dhe antioksidantë duke ndihmuar organizmin me reduktimin e inflamacionit, reduktimin e dëmeve të radikaleve të lira si dhe minimizojnë dëmet nga ekspozimi në diell.

Ngjasmëritë dhe diferencat mes dy llojeve të pjeprit

Nutricioni

  Pjepri jeshil Pjepri portokalli
Përmbajtja e ujit 90% 90%
Kaloritë 36 34
Yndyrnat 0 gram 0 gram
Karbohidratet 9 gramë 8 gramë
Proteinat 1 gram 1 gram
Fibrat 1 gram 1 gram
Vitamina A 1% të nevojave ditore 68% të nevojave ditore
Vitamina C 30% të nevojave ditore 61% të nevojave ditore

Ndryshimet në përdorim dhe siguria e tyre

Pjepri jeshil është pak më i ëmbël e i fortë, ndërsa portokallia më i butë.

Pjepri portokalli është më shumë i prirur për të qenë i ndotur me baktere që shkaktojnë sëmundje për shkak të lëkurës së tij, e cila favorizon rritjen e baktereve.

Cilin të zgjedhim?

Duke qenë se janë shumë të ngjashëm, zgjedhja varet nga preferencat tuaja personale, të dy kanë vlera ushqyese.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pakësimi i kalorive që marrim...

Nuk është surprizë që pakësimi i kalorive mund të çojë në humbje peshe, por gjithashtu mund të ulë presionin e gjakut, zvogëlon inflamacionin, përmirëson nivelet e kolesterolit dhe ndihmon për kontrollin...

Ide për një mëngjes të...

Për shumë familje të ngarkuara, mëngjesi shpesh hahet me nxitim, ndërsa fëmijët dhe prindërit përpiqen të shkojnë në shkollë dhe në punë. Por, ekspertët këshillojnë t'i kushtoni rëndësinë e duhur...

Përfitimet shëndetësore nga lakrat e...

Lakrat e Brukselit janë produkt i pasur me vlera ushqyese dhe konsumi i tyre ka shumë përfitime shëndetësore. Janë të pasura me antioksidantë Nga konsum i ityre çdo ditë, rezulton...

Përfitimet shëndetësore nga konsumi i...

Përveçse janë të mrekullueshme dhe të shijshme, luleshtrydhet janë jashtëzakonisht të gjithanshme. Ato janë gjithashtu mbrojtëse të fuqishme të shëndetit. Këtu janë disa nga përfitimet e tyre mbresëlënëse. Një filxhan...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X