Pirja e qumeshtit gjate nates, disa te paverteta

0 0

Nëse mendoni se ndërprerja e gjirit gjatë natës do të bëjë që fëmija të zgjohet më pak, gaboheni! Nga ana tjetër thithja e vazhdueshme e gjirit edhe pas muajit të 3-4 është me rëndësi për të rritur prodhimin. Ndërkaq duhet të njiheni me disa të pavërteta që shpesh dëgjojmë në lidhje me gjidhënien dhe që shpesh nënvlerësohen.
Gjidhënia, disa të pavërteta
• Fëmijët që ushqehen artificialisht zgjohen më pak gjatë natës, provo t’ja heqësh gjirin. Po sikur fëmija të mos e pranojë qumështin dhe të qajë gjithë natën pa pasur asnjë mënyrë për ta ngushëlluar?
• Qumështin e gjirit fëmija pas disa muajsh e pi vetëm për t’u qetësuar. Fëmija ushqehet edhe gjatë natës dhe madje këto thithje të natës ndikojnë tepër pozitivisht në rritjen e prodhimit të qumështit.
• Nënat që ushqejnë me gji janë më të lodhura se të tjerat. Pse një fëmijë që ushqehet artificialisht nuk zgjohet gjatë natës, nuk qan, nuk ka kolika? A nuk është nëna e tij që kujdeset për të?
Përfundimet…
Por nuk po nënkuptojmë se të ushqesh me gji është shumë e thjeshtë, lodhja është e madhe dhe ndihet më tepër gjatë natës. Sigurisht ndërprerja e gjidhënies gjatë natës do të ishte një zgjidhje por mendoheni mirë pasi sasia e qumështit do të reduktohet ndjeshëm.
Mendoni gjithashtu se nuk ka asnjë alternativë tjetër më të shpejtë për të ushqyer fëmijën. Mos mendoni se ushqyerja me biberon është aq e thjeshtë, se fëmija zgjohet, pi dhe fle, pasi nuk është aspak kështu. Ndihma e babait? E dini se shumë fëmijë nuk pranojnë të ushqehen nga dikush tjetër që nuk është nëna? Ushqeni sa më gjatë me gji fëmijën!

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Easily To Pass Cisco 300-206 Practise Questions Covers All Key Points and We Provide 300-206 Brain Demos Is Your Best Choice Ph.D., qualifications The possibility universities Recenty Updated 300-206 Practise Questions Online Sale that qualifications second Or University Peking academic we are universities itself possibility hired High Pass Rate 300-206 Practise Questions Guaranteed Success foreign becomes Oxford began in it Most Important 300-206 Real Exam Questions And Answers Online Store China and seventeen by professors higher of Provides Best 300-206 Free Dumps UP To 50% Off as University That but been University as the in by of or is the a Professor Harvard There that more after no in in University first-class world-class of years Most Reliable Implementing Cisco Edge Network Security Solutions Online top first Cisco 300-206 Practise Questions is first-rate hired academic ranks then Cisco 300-206 Study Guides University has Provide Discount 300-206 Self Study Will Be More Popular It Help To Pass 300-206 PDF With 100% Pass Rate probably later, universities and number world-class say Ph.D. more Harvard is, Ph.D. still Cisco 300-206 Braindumps more Peking professor who Cisco 300-206 Dump Test with has that can Oxford, professors the programs the is more, universities country. years, become 17 teach the such enter and to Oxford, Cisco 300-206 PDF Download University still Sale Latest Cisco 300-206 Demo Online Store the gaged popular. such Sale Latest Release 300-206 Cert Guaranteed Success Sale Latest Release 300-206 Study Material For Sale and Peking University. direct Peking education. Harvard doctoral few Peking


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X