Pese gjerat qe nuk duhet te beni ndersa ushqeni me gji

0 0

Janë 5 gjërat që nuk duhet të bëni gjatë gjidhënies.

Le të shohim cilat!

  • Të shikoni shpesh orën ndërsa fëmina pi. Shpesh nënat e bëjnë këtë me frikën se mos fëmija pi më shumë nga sa duhet por mos harroni se nuk është ora e murit që përcakton sa ka nevojë të pijë fëmija. Është e qara e tij që jua sinjalizon këtë. Kur të jetë ngopur ai e lëshon vetë gjirin. Në momentin që fëmija rritet pak mund të përcaktoni juve intervalet me të cilat do të ushqehet fëmija.
  • Mos e peshoni fëmijën vazhdimisht. Duhet të kontrolloni urinën dhe defekimin e tij, por pa e ekzagjeruar.
  • Të shtoni qumësht me iniciativën tuaj. Ndoshta mendoni se nuk keni qumësht mjaftueshëm por 8-10 vakte për 24 orë janë mëse të mjaftueshme. Nëse keni dyshime se fëmija nuk ushqehet mirë duhet të flisni me mjekun dhe jo të blini direkt qumësht formule.
  • Nuk duhet të flisni në telefon ndërsa ushqeni me gji. Kjo duhet evituar jo vetëm sepse është e dëmshme por edhe sepse fëmija ka nevojë për shikimin tuaj në mënyrë që të krijohet një lidhje mes jush.
  • Kujdes me medikamentet, ushqimet dhe zakonet e këqija. E kemi fjalën për duhanin, alkoolin, sportin e tepërt ose të munguar, ushqyerjen e keqe, etj. Kujdes edhe me kafenë që konsumoni!

Lexoni edhe: Gjidhenia, behuni nje eksperte 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X