Personat që konsumojnë speca djegës preken më pak nga këto sëmundje

0 0

Personat që pëlqejnë ushqimet pikante dhe konkretisht specin djegës duket se gëzojnë një jetë të gjatë dhe një zemër më të shëndetshme. Kjo mbështetet nga studime të ndryshme shkencore.

Eliksir për jetë të gjatë

Sipas hulumtimit paraprak të paraqitur nga Shoqata Amerikane e Zemrës, ata që konsumojnë spec djegës mund të jetojnë më gjatë dhe kanë një rrezik të reduktuar ndjeshëm të vdekjes nga sëmundjet kardiovaskulare ose kanceri.

Sidoqoftë, tashmë ishte e njohur nga studimet e mëparshme që ngrënia e specave djegës kishte një efekt rregullues anti-inflamator, antioksidant, antitumor dhe në glukozën në gjak për shkak të pranisë së kapsaicinës, e cila i jep specit shijen tipike pikante.

Një studim që merr në konsideratë gjithë studimet e mëparshme

Për të zbuluar efektet e specit djegës në vdekshmërinë e të gjitha shkaqeve dhe sëmundjeve kardiovaskulare, studiuesit shikuan 4,729 studime nga pesë baza të të dhënave globale shëndetësore (Ovid, Cochrane, Medline, Embase dhe Scopus). Analiza e tyre përfundimtare përfshin veçanërisht katër studime të mëdha të rezultateve shëndetësore të pjesëmarrësve me të dhëna mbi konsumin e specit djegës.

Të dhënat për shëndetin dhe dietën e më shumë se 570,000 njerëzve në Shtetet e Bashkuara, Itali, Kinë dhe Iran u përdorën për të gjetur ndryshime midis atyre që konsumuan spec djegës dhe atyre që nuk e përdorën asnjëherë, ose e përdorën rrallë.

Ata që e konsumuan specin djegës, patën një ulje relative me 26% të vdekshmërisë kardiovaskulare, një zvogëlim relativ i 23% të vdekshmërisë nga kanceri dhe një ulje relative 25% të vdekshmërisë, krahasuar me njerëzit që e konsumonin rrallë ose aspak.

Megjithatë, këto gjetje kanë nevojë për studime të mëtejshme.

Specat djegës, të kuq dhe jeshil, janë një burim i pasur i vitaminës C (100 gramë speca të freskët sigurojnë rreth 76.4 mg vitaminë C) dhe vitaminave A dhe E. Përmbajnë edhe vitamina B si niacina, riboflavina dhe tiamina.

Lexo edhe: A mund te konsumojme spec djegës në shtatzani?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dieta mesdhetare parandalon këtë lloj...

Kanceri i prostatës: një efekt tjetër përfitues i dietës mesdhetare u zbulua nga një grup studiuesish nga Campania nga Universiteti Federico II i Napolit, Instituti Zooprofilaktik i Porticit Jugor dhe...

Dhëmbët e parë: kur shfaqen...

Dhëmbët e parë të fëmijëve do të shfaqen kur shfaqet pështymë e bollshme, një tendencë për të kafshuar dhe për të sjellë ndonjë objekt në gojë. Është një proces i...

Pemët kanë efekt pozitiv në...

Një shëtitje apo një pasdite e kaluar me fëmijët mes gjelbërimit na bën mirë jo vetëm ne, por edhe shëndetit të tyre mendor. Duhet ta keni parasysh kur organizoni kohën...

Agjeneza dentare një problem jo...

Kur bëhet fjalë për çrregullimet dentare tek fëmijët, menjëherë mendohet për prishjen e dhëmbëve. Por ky nuk është problemi i vetëm i zakonshëm gjatë fëmijërisë (dhe moshës së maturuar). Ekziston...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X