Personat obezë më pak të mbrojtur nga vaksina kundër Covid

0 0

Obeziteti mund të përfaqësojë një problem shtesë për mbrojtjen e trupit kundër koronavirusit. Një artikull, i cili u publikua në revistën Nature, theksoi, në fakt, se si mbipesha dhe obeziteti ulin përgjigjen imune ndaj vaksinës anti-covid.

Lufta kundër infeksionit është më e vështirë

Që në fillim të pandemisë ishte e qartë se mbipesha mund të rriste rrezikun për njerëzit e infektuar me koronavirus. “Obeziteti mund të shkaktojë inflamacion kronik të gradës së ulët, i cili besohet se kontribuon në rritjen e rrezikut të sëmundjeve të tilla si diabeti dhe sëmundjet e zemrës. Si rezultat, njerëzit mbipeshë mund të kenë nivele më të larta të një larmie proteinash që rregullojnë sistemin imunitar, përfshirë citokinat ”, përfunduan shkencëtarët.

Përgjigjet imune të shkaktuara nga citokinat mund të dëmtojnë indet e shëndetshme në disa raste të Covid-19 të rëndë, thotë Milena Sokolowska, e cila studion imunologjinë dhe sëmundjet e frymëmarrjes në Universitetin e Cyrihut. Dhe gjendja e vazhdueshme e stimulimit imunitar e dhënë nga vaksina anti-covid mund, në mënyrë paradoksale, të dobësojë disa përgjigje imune, përfshirë ato të nisura nga limfocitet T, të cilat mund të vrasin drejtpërdrejt qelizat e infektuara. “Unë do të thoja që ata janë më të rraskapitur në fillim në luftën e tyre kundër infeksionit”, thotë studiuesja Sokolowska.

Një dozë mund të mos jetë e mjaftueshme

Infeksionet Covid-19 vazhdojnë për rreth pesë ditë më shumë tek njerëzit mbipeshë sesa tek personat e dobët, thotë endokrinologu Daniel Drucker i spitalit Mount Sinai në Toronto, Kanada. “Kjo do të thotë që këta njerëz mund të kenë probleme në eleminimin e infeksionit, duke vënë në punë mbrojtjet normale virale.”

Por mund të ketë mënyra për të kompensuar mungesat e vaksinave në rast të mbipeshës.

Si t’u jepen personave obezë doza shtesë të vaksinës?

“Ndoshta tre injeksione në vend të dy prej tyre, mbase një dozë më e madhe: ne nuk duhet thjesht të ngremë duart dhe të themi se nuk do të funksionojë”, thotë Donna Ryan, e cila studioi mbipeshën në Qendrën e Kërkimeve Biomjekësore Pennington në Baton Rouge, Luiziana. Kjo mund të ofrojë një mundësi për të vlerësuar se sa mirë funksionon vaksina tek individët obezë dhe jo vetëm tek popullata e përgjithshme. Por është e paqartë se kur studimet do të kenë fuqi të mjaftueshme për të vlerësuar një ndryshim të trajtimit midis personave mbipeshë dhe atyre me peshë normale.

Sot, vëmendja është përqendruar e gjitha tek vaksinat e reja që paraqesin shpresën për të kapërcyer alarmin e koronavirusit. Sidoqoftë, njerëz të panumërt në botë që vuajnë nga mbipesha mund të mos kenë efektet e dëshiruara, të paktën sipas kontributit të disa studiuesve.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Fëmijët mbi dy vjeç mund...

Një studim italian ka verifikuar që maskat kirurgjikale nuk krijojnë probleme të frymëmarrjes edhe për fëmijët e vegjël, Studimi, i kryer nga studiuesit që raportojnë në Departamentin e Nënave-Foshnjave, në...

Laktimi jo shtatzënë: Çfarë do...

Simptomat Laktimi është procesi i prodhimit të qumështit të gjirit. Për gratë që janë shtatzënë ose kanë lindur kohët e fundit, laktacioni është normal. Hormonet sinjalizojnë gjëndrat e qumështit në...

Dhimbja e grykës gjatë Covid...

Pse të shqetësoheni për një dhimbje të vogël në qafë? Ka simptoma për të cilat pacientët pozitivë me Covid 19 duhet të kenë kujdes. Këtu përfshihen: këputje e përgjithshme, temperaturë,...

Pse zorra bëhet gjithnjë e...

Shkaktohet nga disa faktorë, përfshirë, shpesh, stresin dhe ankthin, por dihet pak për këtë çrregullim. Në Itali dhe në të gjithë botën, rreth 2 në 10 persona, kryesisht gra, vuajnë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X