Perse shtatzania zgjat 40 jave te plota?

0 0

E keni pyetur ndonjëherë veten se përse një bebe qëndron zakonisht 40 javë brenda barkut të nënës? E dini se qëndrimi i fëmijës për një kohë të tillë në uterus është shumë i rëndësishëm? Përse shtatzania zgjat 40 jave te plota?

A do të keni probleme nëse fëmija lind më herët?

Një lindje në javën e 40 ose pas saj do të bëjë të mundur që fëmija të marrë një zhvillim më të mirë. Ai do të jetë një mundësi më të mirë për t’u ushqyer vetëm me gji, do të ketë një sistem respirator më të matuaruar, zhvillim më të mirë të trurit, rrezik më të ulët për të shfaqur diabet dhe sëmundje të zemrës etj. Pra, kjo është një arsye se përse shtatzania zgjat 40 javë të plota.

Një lindje në javën e fundit…

Gjatë javëve të fundit bebja juaj fiton shumë peshë dhe behët më i aftë për të mbajtur temperaturën e trupit normale. Mushkëritë dhe truri i tij do të ndryshojnë në mënyrë të vazhdueshme. Edhe mëlçia e fëmijës do të jetë duke u maturuar gjithmonë e më shumë, pa harruar të përmendim faktin se sa më afër terminit (koha e lindjes) të ndodhë lindja aq më e ulët është edhe mundësia që fëmija të preket nga verdhëza. Gjithashtu gjatë javëve të fundit të shtatzanisë, fëmija fillon të fuqizojë edhe më shumë sistemin imunitar, që e ndihmon atë të luftojë infeksionet e mundshme pas lindjes. Truri i fëmijës do të jetë më i aftë të koordinojë thithjen e gjirit dhe gëlltitjen. Ai mund të lindë edhe në javën e 42 të shtatzanisë.

Lexoni dhe: Cfare ndodh kur shtatzania juaj i kalon 40 javet ?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Udhërrëfyesi për testin prenatal: Cili...

Nga ultratingulli e deri te testi NIFTY - nënat e ardhshme kanë një gamë të gjerë të testeve plotësuese, për të larguar frikën rreth shëndetit të fëmijës. Nga çdo dëshirë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X