Perse ne bebelinen e bebes mund te shfaqet nje njolle rozë?

0 0

Shpesh mund të ndodhë që bebi të nxjerre nga trupi një material me ngjyrë rozë në portokalli bashkë me urinën dhe kjo do të jetë e dukshme në bebelinë gjatë ndërrimit.

Përse shfaqen këto njolla me ngjyrë?

Ato janë në të vërtetë kristale që dalin bashkë me urinën dhe për prindërit do të jetë diçka shqetësuese. Sipas mjekes Anna Maw kjo do të jetë diçka që shfaqet më shpesh tek bebet që ushqehen me gji dhe prodhimi i tij nuk është stabilizuar ende. Do të konsiderohen si një shenjë dehidratimi duke qënë se urina ka filluar të jetë tepër e përqëndruar.

Si duhet të veprojmë në këtë rast?

Duhet ta çoni fëmijën tek mjeku dhe me shumë mundësi ai do të ekzaminojë fëmijën në lidhje me mundësinë e dehidratimit duke kontrolluar sasinë e pështymës, tharjen e buzëve, sa e thatë është bebelina përgjatë disa orëve (do t’ju pyesë ju) si edhe do të verifikojë letargjinë e fëmijës.

Mjeku do të bëjë vlerësimin edhe në bazë të ushqyerjes së fëmijës si edhe peshës që ai fiton. Pra gjithçka varet nga sasia e qumështit që fëmija juaj është duke marrë. Nëse mjeku kupton që fëmija nuk ka shenja dehidratimi ju nuk duhet të shqetësoheni në lidhje me praninë e kristaleve.

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X